Warning: Undefined array key "autologin" in /usr/home/peronczyk/domains/insimilion.pl/insimilion/twierdza/index.php on line 25 Gry planszowe • Kamienie w kieszenie • INSIMILION

    Gry planszowe


    Kamienie w kieszenie

    Gry bez prądu » Gry planszowe » Recenzje
    Autor: Serenity
    Utworzono: 20.02.2016
    Aktualizacja: 20.02.2016

         Tytuł:
    Kamienie w kieszenie
    Liczba graczy:
    3-6
    Rok wydania:
    2015
    Wydawca:
    Rebel
     

    Któż nie chciałby być bogaty, mieć skarbca pełnego klejnotów? Dzięki Kamieniom w kieszenie możemy choć trochę poczuć się jak Sknerus McKwacz kąpiący się w złocie. Albo kamieniach szlachetnych.
     

    Tam, gdzie klejnoty rosną na grzybach

    Zawartość pudełka na pierwszy rzut oka może rozczarować, bo znajdziemy tam:
    - 6 płytek postaci
    - 5 płytek grzybów
    - 60 kamieni życia (po 18 czerwonych, żółtych i niebieskich oraz 6 białych)
    - sakiewkę
    - instrukcję

    Warto jednak zwrócić uwagę, że do gry nie potrzeba nam nic więcej (poza dobrym humorem). Wszystkie płytki zostały wykonane z grubych tekturek, ozdobionych bardzo ładnymi grafikami. Równie dobrze prezentują się kamienie życia, bo choć są plastikowe, całkiem dobrze imitują kamienie szlachetne.
     

    Zbieraj – kradnij – wygrywaj

    Rozgrywka jest banalnie prosta – przed pierwszą rundą na grzybach (których liczba zawsze musi być o jeden mniejsza niż liczba graczy) układa się po dwa kamienie. Następnie gracze wspólnie odliczają do trzech, po czym wskazują ręką na grzyby. Jeśli dwóch graczy wskazało na ten sam grzyb – nikt nie zbiera z niego kamieni. Jeśli gracz jako jedyny wskazał na płytkę, przenosi klejnoty na swoją postać.

    Przed kolejną rundą należy uzupełnić kamienie na grzybach, co następuje zgodnie ze schematem: jeśli gracz zabrał z płytki wszystko, układa się tam dwa klejnoty. Na pozostałych – dokłada się jeden. Po uzupełnieniu następuje kolejna runda. Gracze ponownie na trzy wskazują grzyby, z których chcą zebrać kamienie. Mogą również wskazać płytkę współzawodnika, aby go okraść. Tutaj również obowiązuje zasada znana ze zbierania klejnotów z grzybów – jeśli jedna osoba wskazała płytkę gracza, zabiera z niej klejnoty. Jeśli uczyniło to więcej osób – muszą obejść się smakiem.

    Gracze nie są bezbronni i mogą chronić swoje zasoby przed zakusami innych. Wystarczy, że w danej rundzie zamiast grzyba wskaże swoją płytkę. W takim wypadku przenosi klejnoty do swojego „skarbca”, odwracając jednocześnie kartonik ze swoim bohaterem. Ochrona klejnotów ma jednak swoją cenę – taki gracz nie może wykonywać ruchów w następnej turze.

    Gra trwa do momentu, dopóki w sakiewce nie zabraknie kamieni. Wtedy następuje ostatnia runda, a po niej podliczenie stanu punktowego. Wygrywa osoba, która zgromadziła najwięcej punktów. Posiadanie dużej ilości kamieni niekoniecznie oznacza wygraną, bowiem najbardziej wartościowe są zestawy złożone z trzech klejnotów: żółtego, czerwonego i niebieskiego. Dają one posiadaczowi pięć punktów, białe kamienie oznaczają dwa punkty, pojedyncze kolorowe sztuki – po jednym.
     

    Załaduj je w kieszenie!

    Po powyższym opisie można wnioskować, że gra jest dość powtarzalna i po kilku rozgrywkach zaczyna nudzić. Nic bardziej mylnego! Nie ma dwóch takich samych partii. Choć nie da się „Kamieni w kieszenie” modyfikować i tworzyć dodatkowych zasad, to i tak zawsze będzie zabawnie. W trakcie gry trzeba kombinować i planować, jak zdobyć najwięcej kamieni, zarazem ich nie tracąc. Taktyk, które można wykorzystać jest sporo i wszystko zależy od wyobraźni gracza.

    Warto zaznaczyć jeszcze, że im więcej uczestników, tym weselej i kamieni ubywa szybciej. Jednocześnie tworzy się całkiem spore zamieszanie, bo gracze odliczają razem, a pomiędzy rundami mogą ustalać między sobą, które grzyby wybiorą. Co jednak najważniejsze – danych obietnic nie muszą dotrzymywać. Jedynym minusem rozgrywki jest fakt, że zabawa potrafi się bardzo szybko skończyć.

    7/10

    Kamienie w kieszenie to gra idealna na imprezy – prosta, a co najważniejsze, bardzo zabawna.  
     
    Za udostępnienie egzemplarza dziękujemy firmie Rebel.



    Komentarze

    Ten artykuł skomentowano 0 razy.
    Na stronie wyświetlanych jest 20 komentarzy na raz.




    Ten artykuł skomentowano 0 razy.
    Na stronie wyświetlanych jest 20 komentarzy na raz.


    Pseudonim
    E-mail
    Treść Dostępne tagi: [cytat][/cytat], [url=http://][/url]
    Przepisz poprawnie podane słowa mnustwo orkuw