Film


  Labirynt Fauna

  Fantastyka » Film » Film
  Autor: Rubenos
  Utworzono: 17.08.2007
  Aktualizacja: 04.08.2008

  Wdzieciństwie pewnie każdy z nas marzył choć raz o zostaniu nieustraszonym rycerzem, mężnie stającym w obliczu zła, bądź też piękną księżniczką, pełną troski o ludzi. Człowiek żył wtedy marzeniem i ? w nie wierzył. Nic nie było niemożliwe, świat był na wyciągnięcie ręki, był on piękny. Niestety, wraz z zetknięciem się z rzeczywistością, wizje te konsekwentnie zanikały. A co stanie się z człowiekiem, jeśli ta rzeczywistość okaże się złem w najgorszej postaci?
  Najnowsze dzieło Guillermo Del Toro - "Labirynt Fauna" opowiada nam historię Ofelii - trzynastoletniej dziewczynki, której marzenia musiały stoczyć batalię z otaczającą ją wojną i całym jej okrucieństwem. Akcja rozgrywa się w roku 1944, kiedy władzę nad Hiszpanią przejmuje reżim generała Franco, brutalnie rozprawiający się z komunistyczną partyzantką. Młoda Ofelia, wraz z ciężarną matką przybywa do obozu wojskowego, dowodzonego przez jej ojczyma - kapitana Vidala. Okazuje się on człowiekiem nad wyraz zimnym i okrutnym, którego obchodzą jedynie narodziny potomka krwi. Przebywając w pobliskich ruinach, kształtem przypominających labirynt, spotyka ona pokraczne stworzenie - Fauna. Rozpoznaje on w niej reinkarnację księżniczki Podziemnego Królestwa, która pragnąc światła, uciekła na powierzchnię, gdzie zetknęła się jedynie z cierpieniem i brakiem pomocy. Obiecuje on zabrać Ofelię do dawnego domu, pod warunkiem wykonania trzech zadań, które sprawdzą, czy nie skaziło ją okrucieństwo świata powierzchni...
  Niezwykle ważną kwestią jest to, jak widz powinien odbierać ten film. Czy jako baśń? Nie do końca? W głównej mierze jest to gorzka pigułka tragicznego losu dziecka wplątanego w wojenną pożogę, gdzie na próbę, oprócz życia zostają wystawione idee, elementarne wartości. Wojnę, w której śmierć duchowa jest najgorszą karą. W świat gdzie nie widać światełka w tunelu?
  Niezaprzeczalnym atutem filmu jest jego klimat. Mroczny, namacalny wręcz, gęsty klimat zaciskający na szyi widza swoje łapska i nie puszczający aż do końca. Czasem przerażający i szokujący. W dużej mierze zasługa to znakomitych efektów specjalnych, jak i doskonałej muzyki wprowadzającej widza w stan smutku i zadumy. Klimat ponadto potęguje groteskowe przedstawienie magicznych postaci, którym daleko do wyobrażeń z baśni.
  Film zdecydowanie nie jest adresowany do młodszych odbiorców. Wprost idealnie pasuje tutaj, w pewnym sensie przewrotne określenie - baśń dla dorosłych. Jest to wymagające dzieło. Oprócz przedstawionych problemów, zawiera on niezwykle brutalne sceny, czego elementarnym przykładem są tortury jeńca. Przedstawia on tę najgorszą stronę natury człowieka, pozbawioną współczucia, miłości, maskę pod którą kryje się sam diabeł.
  Elementem w pewien sposób rażącym, wydawać się może generalizacja na zło i dobro, ale cóż? takie prawa baśni?
  Film został doceniony przez Amerykańską Akademię Filmową trzema Oskarami, za najlepszą charakteryzację, scenografię i zdjęcia. Ponadto został nominowany do kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego, co powinno już stanowić dobrą rekomendację. Prawdziwa gratka dla fanów ambitnego kina. Nie pozostaje mi nic innego jak z czystym sumieniem polecić.

  Komentarze

  Ten artykuł skomentowano 0 razy.
  Na stronie wyświetlanych jest 20 komentarzy na raz.
  Ten artykuł skomentowano 0 razy.
  Na stronie wyświetlanych jest 20 komentarzy na raz.


  Pseudonim
  E-mail
  Treść Dostępne tagi: [cytat][/cytat], [url=http://][/url]
  Przepisz poprawnie podane słowa mnustwo orkuw