Gothic


  Kamienie ogniskujące

  Działy gier » Gothic » Poradniki
  Autor: Ingmar
  Utworzono: 01.01.2008
  Aktualizacja: 30.10.2009

  Kamienie ogniskujące to swoiste artefakty, potężne magiczne przedmioty pozwalające na operowanie dużą ilością energii... o ile znajdą się w rękach wprawionego czarodzieja. Historia pokazuje, że takich czarodziejów jest całkiem sporo, bo motyw niebieskich kamyków przewija się przez całą sagę i towarzyszy nam od samego jej początku. Właściwie to od filmiku wprowadzającego gracza do Gothic 1 - możemy tam zobaczyć moment konsternacji bariery, do stworzenia której, wykorzystana została moc kamieni.
  Uwięzieni w Górniczej Dolinie więźniowie są również przekonani, że przy ich pomocy uda im się przełamać barierę. A ponieważ nam również zależy na wolności spora część głównej osi fabuły koncentruje się na poszukiwaniach.

  Kamieni ogniskujących jest pięć, a ich pierwotne położenie - w chwili tworzenia bariery - zostało ukazane na poniższej mapie:  W wierzchołkach przedstawionego powyżej pentagramu znajdują się specjalne piedestały, na których pierwotnie spoczywały artefakty. W chwili obecnej znajdują się w niedużej odległości od tych konstrukcji.

  1. Morski klif

  Na poszukiwanie pierwszego kamyka wyśle nas niejaki Y'Berion - wielki guru sekty z obozu na bagnie. Zamierza on wykorzystać moc płynącą z przedmiotu, do zogniskowania duchowych sił nowicjuszy, podczas rytuału "Wielkiego Przyzwania". Co ciekawe, nie ty pierwszy zostaniesz wysłany z tą misją. Pierwszy był niejaki Nyras, który dość szybko zdobył status "zaginionego w akcji". Po dotarciu na miejsce - sama wędrówka nie powinna sprawić problemów, gdyż podczas dialogu ze zleceniodawcą zyskasz mapę, z zaznaczoną drogą, którą musisz obrać - spotkasz wspomnianego wyżej Nyrasa. Po dość krótkiej przemowie rzuci się na ciebie ze "Śniącym" na ustach i Stalowym Językiem w ręku. Pokonanie go zaowocuje 60 punktami doświadczenia i poszukiwanym przedmiotem, który następnie możesz odnieść przywódcy sekciarzy.

  W tym miejscu wątek kamieni ogniskujących się urwie, aby powrócić dopiero w trzecim rozdziale. Mag Wody, Saturas, wyśle cię na poszukiwanie pozostałych czterech artefaktów. Mieszkańcy Nowego Obozu zamierzają wykorzystać je do detonacji kopca rudy, który tak skrupulatnie usypują od paru lat. Na dobry początek dostaniesz 20 różnorakich mikstur (w tym esencje zwinności i siły!) od Riordiana. Nie pozostaje już nic innego jak zakupić przyzwoity ekwipunek i wyruszyć na jedną z ciekawszych misji w grze.

  2. Kamienny krąg

  Na drodze do drugiego kamienia ogniskującego stanie ci kilka przeszkód. Z tych ważniejszych warto wymienić sporą grupę zębaczy oraz parę ogarów. Kiedy już wdrapiesz się na wzniesienie obok bram Nowego Obozu napotkasz Miltena, który został wysłany tutaj z podobną misją. "Podobną", bo on poszukuje amuletu, a ty kamyka. Jak się jednak okaże oba artefakty spoczywają w pobliskiej jaskini i obu pilnuje pewien niezbyt sympatyczny osobnik. Istota o uroczym pseudonimie "Nadzorca" jest przeklętym magnatem o szeregu odporności - głównie na rzeczy, którymi teoretycznie mógłbyś go odesłać w zaświaty. Jedynym sposobem wprowadzenia go w stan faktycznej śmierci jest skorzystanie ze zwoju "Śmierć Ożywieńcom". Jak to w grach bywa - nasz kolega, mag ognia, akurat ma takowy przy sobie. Za pomocą konwencjonalnej broni wybij obstawę pana Nadzorcy, a dzięki magii zawartej w zwoju pozbądź się jego samego. Przy jego ciele znajdziesz kluczyk - pasuje do skrzyni w jaskini, w której spoczywa poszukiwany kamyk - oraz talizman orków, którym zaopiekuje się Milten. Druga część układanki właśnie spoczęła w twoich rękach!

  3. Kanion trolli

  Droga do miejsca o nazwie "Kanion trolli" jest jednym z największych siedlisk zębaczy w Kolonii. Przebicie się przez nie może zająć ci trochę czasu i kosztować tyle też miksturek leczniczych, ale powinieneś dać sobie radę. Właściwie to jeśli nie dajesz sobie rady, to lepiej nie zapuszczaj się głębiej... będzie już tylko gorzej. Na szczycie wzniesienia - taa, kanion na wzniesieniu, takie rzeczy tylko w Gothicu - spotkasz Diego. Ze znanych tylko sobie pobudek szef cieni będzie chciał cię wspomóc, ale najpierw wspomni o pewnym "problemie". Tym ostatnim jest najprawdziwszy troll oraz wspomagające go stado goblinów-wojowników. Nasz kompan bohatersko rzuci się do walki, a ty masz znaleźć jakiś sposób na załatwienie doczesnego rezydenta. Nie będzie to trudne, bo jak się szczęśliwie złożyło, przy leżącej obok stercie kości jest parę przedmiotów pozostałych po niedoszłym łowcy trolli. Konkretniej to zwój z zaklęciem "Zmniejszenie potwora", który unieszkodliwi przerośniętego przeciwnika, oraz liścik "pożegnalny", dzięki któremu możemy poznać którą historię łowczego.
  Po zmniejszeniu troll stanie się bardziej podatny na broń i nic nie stanie ci drodze do kamienia ogniskującego. Prawie nic. Kamyk jest w jaskini, a kołowrót blokujący wejście się zaciął. I tym razem Diego okaże się pomocny - szybko zreperuje mechanizm, a ty wreszcie będziesz mógł zdobyć artefakt. Jeszcze tylko skromna potyczka z czterema harpiami - walka jest dość niewygodna z uwagi na niski strop, ale dasz sobie radę - i artefakt jest twój.

  4. Ruiny klasztoru

  Przeszukiwanie ruin klasztoru sprowadza się głównie do dużych ilości walki, dlatego twórcy dali ci najlepszego na tę sposobność kompana - najemnika Gorna, który poszukuje wiedzy, zamieszkujących ongiś tą budowlę, mnichów. Na początek twój towarzysz postanowi spenetrować okoliczny tunel - w tej części zadania koniecznie musisz przeszukać znajdujące się na końcu jaskini skrzynie. Bez zwoju "Przemiany w chrząszcza" nie dostaniesz się na dziedziniec. Właśnie! Drogę "do środka" blokuje masywna krata, której zapewne nie udałoby ci się wyważyć, nawet gdyby istniała taka możliwość. Z pomocą powinien przyjść ci wrodzony intelekt i znaleziony wcześniej zwój. Przemień się w robaka i przejdź przez wyrwę w murze. Po drugiej stronie odmień się (klawisz: Enter) i przekręć kołowrót, aby wpuścić Gorna do środka. Czas na trochę walki: musisz przebić się przez zębacze na zewnątrz i cieniostwora w środku. Szczególnie ten ostatni może sprawiać problemy, ale nie od parady twój towarzysz ma taki wielki topór. Jeszcze tylko jedne drzwi i kryjąca sie za nimi skrzynia dzielą cię od kamienia ogniskującego. Czym prędzej zabierz go i postaraj się opuścić kompleks. Po drodze spotkasz kolejnego trolla, ale w "młodej" wersji, więc nie powinieneś mieć kłopotów przy okazji potyczki.

  5. Górska forteca

  Ostatnia część "układanki" spoczywa w niedostępnych murach górskiej fortecy. Najwyższy czas pokazać, że jednak są dostępne! Pierwszym przeciwnikiem na twej drodze będzie golem mostowy pilnujący... mostu, co ciekawe. Aby się z nim rozprawić będziesz potrzebować jakiegoś młota. Najlepszy byłby "boski młot" (można kupić u Darriona [OB] albo Sharky'ego [NO]), ale znajdujący się w pobliskiej jaskini z ogarami "młot orków" również wystarczy, by dokonać dzieła zniszczenia.
  Po przejściu przez kładkę zaczepi cię Lester, poszukujący w ruinach aktu własności do tych ziem. Szybko zdecydujecie się na połączenie sił - wszak przyświeca wam ten sam cel. Większa część penetracji budowli sprowadza się do przechodzenia przez kolejne komnaty i wybijania harpii - przydaje się broń dwuręczna o dużym zasięgu rażenia albo łuk, gdyż bestie mają niepokojącą tendencję do wzlatywania pod sam sufit. Z ciekawszych miejsc należy nadmienić pokój z dość dziwnym, czerwonym dywanem - na "parterze" fortecy - znajduje się w nim pochodnia-dźwignia, otwierająca drogę do ukrytego laboratorium alchemicznego. Tam z kolei znajduje się trochę szkieletów i tyle też mikstur. W tym samym pokoju jest także skrzynka z kluczem, który przyda się na drugiej kondygnacji. Wspomniany wcześniej kluczyk pasuje do zamka w skrzyni, nad którą zatrzyma się Lester - zawiera ona poszukiwany przez niego akt własności. W zamian za drogocenny papierek nowicjusz zaoferuje ci zwój z zaklęciem "Telekineza", które musisz wykorzystać, aby przyciągnąć kamień ogniskujący w miejsce, do którego możesz normalnie dotrzeć (domyślnie spoczywa na dość wysokim piedestale). Masz ostatni artefakt!

  Skompletowanie wszystkich kamieni wiąże się z wymiernymi korzyściami. Riordian da ci kolejne 20 mikstur (warto zwrócić uwagę na wyciąg ducha, wyciąg życia oraz napój potęgi), Cronos 1000 bryłek rudy, a Saturas runę teleportacji do magów wody. Dodatkowo dostarczenie każdego z trzech pierwszych kamieni to 3500 punktów doświadczenia, a ostatniego - 4000.

  Kamienie ogniskujące w innych grach z sagi: Motyw kamieni był kontynuowany w kolejnych częściach sagi, ale już na zdecydowanie mniejszą skalę niż w pierwszej części. W Nocy Kruka artefakty posłużą ci do aktywacji sieci portali, znacznie ułatwiającej poruszanie się po Jarkendarze. Co się zaś tyczy Gothic 3 - wątek kamieni został tam jedynie poruszony przy okazji rozmowy z Saturasem. Magowie Wody wykorzystali ich moc, aby teleportować się na pustynie, uciekając przed oddziałami orków. Prawdopodobnie przy okazji tego zdarzenia Kamienie zostały zniszczone...

  Komentarze

  Ten artykuł skomentowano 20 razy.
  Na stronie wyświetlanych jest 20 komentarzy na raz.


  Neithan Uchiha
   

  Wędrowiec
  Temat:
  Dodany: 20.02.2008 o 20:53  

  Nie mogli napisać zrobić idź tam i tam weź kamienie tylko ich nie przeputaj??

  J.R.R.Omir
   

  Wędrowiec
  Temat:
  Dodany: 14.03.2008 o 18:58  

  Masz mape od saturasa z kamyczkami czego jeszcze chcesz.
  I jeszcze coś mam pytanie umiesz chodzić w gothicu bo wydaje mi się że nie

  kala xD
   

  Wędrowiec
  Temat: problem z telekinezą
  Dodany: 08.03.2009 o 14:18  

  dobrze wytlumaczone, ale mam problem z zaklęciem telekinezy. jak się nim obsługuje ? xd proszę o odpowiedź na moj nr gg 6637009

  gothic 2
   

  Wędrowiec
  Temat: gothic 2 noc kruka
  Dodany: 10.04.2009 o 7:44  

  e le mi są potrzebne do piedesałty do kamieni ogniskujących

  Kowal
   

  Wędrowiec
  Temat: ruiny klasztoru
  Dodany: 09.05.2009 o 13:30  

  nie moge otworzyćdrzwi za ktorymi jest kamień pomocy

   

  Mieszkaniec | Komentarzy: 30
  Temat: Jeżeli pokonałeś Cieniostwo...
  Dodany: 10.05.2009 o 14:51  

  Jeżeli pokonałeś Cieniostwora nie powinieneś mieć problemów z otwarciem tych drzwi. O ile mnie pamięć nie zawodzi to nie potrzeba tam żadnego klucza... Wciśnij klawisz akcji i strzałkę w góre, drzwi powinny stanąć przed tobą otworem:) Jeżeli jednak klucz jest potrzebny poszperaj w skrzyniach gdzie znalazłeś zwój przemiany w chrząszcza:)

   

  Mieszkaniec | Komentarzy: 30
  Temat: A co do wcześniejszego zapy...
  Dodany: 10.05.2009 o 14:56  

  A co do wcześniejszego zapytania o telekinezę, wystarczy go uaktywnić i poczekać aż pojawi się nazwa kamyczka,wciśnij strzałkę w górę i kierujesz kamyczkiem strzałkami. Aha... wcale zaklęcia używać nie trzeba, można wejść na pięterko i po prostu przeskoczyć do kamienia, a następnie zeskoczyć. Nawet hp nie powinno być narażone...

  Eldor
   

  Wędrowiec
  Temat: \"...możemy tam zobaczyć mo...
  Dodany: 10.07.2009 o 15:52  

  "...możemy tam zobaczyć moment konsternacji bariery..."

  Pogratulować sokolego oka, panie Ingmarze! Sam nie wiedziałbym nawet, jak wygląda konsternacja bariery, a co dopiero zauważyć, jak rzeczona bariera w nią popada... No, no!

  Gornonar
   

  Wędrowiec
  Temat: ...
  Dodany: 15.12.2009 o 19:22  

  najpierw jak zostaniesz cieniem,szkodnikiem lub nowicjuszem
  rozmawiasz z lesterem przed wejsciem do obozu śniącego kaze iść ci on do y"beriona a on daje ci zadanie i mape na których sa kamienie ogniskujące idziesz za obóz gdzie prowadził cie jakiś baal parvez idziesz w strone lasu i idziesz w prawo prosto a tu nyras jest gadasz z nim i go lepiiej radze zabic wez mu kamien i idz do y"beriona
  reszta jest w solucji na gothicSite

  Johny
   

  Wędrowiec
  Temat: kamienny krąg
  Dodany: 21.02.2010 o 21:21  

  nie wiem jak wejść na ścieżkę prowadzącą do kamiennego kregu.pomocy

  bezi
   

  Wędrowiec
  Temat: nan
  Dodany: 23.02.2010 o 15:10  

  jaki jest kod na5 kamien ogniskujacy

  mam problem xD
   

  Wędrowiec
  Temat: w górskiej fortecy prawie z...
  Dodany: 26.03.2010 o 15:13  

  w górskiej fortecy prawie zdobyłem kamień ogniskujący jednak że jak chciałem go wziąć za pomocom magii spadł mi i znikł.może zna ktoś kod na ten kamień

  bury zenek
   

  Wędrowiec
  Temat: jaki jest kod na kamien ogn...
  Dodany: 27.03.2010 o 11:42  

  jaki jest kod na kamien ognsukacy

  bulion
   

  Wędrowiec
  Temat: niewiem gdzie znaleść pozos...
  Dodany: 07.04.2010 o 15:32  

  niewiem gdzie znaleść pozostałe kamienie ogniskujące oddałem saturasowi kamień z nad morskiego klifu a co zresztą

  as
   

  Wędrowiec
  Temat: ma ktoś kod na kamienie ogn...
  Dodany: 24.04.2010 o 10:17  

  ma ktoś kod na kamienie ogniskujące??please piszcie na gg 21260054

  jodix262
   

  Wędrowiec
  Temat: znam pate kodow do gothic 1
  Dodany: 11.06.2010 o 18:45  

  znam pate kodow do gothic 1

  jordix262
   

  Wędrowiec
  Temat: kto chce
  Dodany: 11.06.2010 o 18:46  

  kto chce

  ebismolarek2
   

  Wędrowiec
  Temat: ja mam problem z misją kruk...
  Dodany: 16.08.2010 o 9:09  

  ja mam problem z misją kruka żeby wyciągnąć z sekty informacje

  Sniekrs
   

  Wędrowiec
  Temat: ej mam problem. jak dogania...
  Dodany: 20.04.2011 o 16:29  

  ej mam problem. jak doganiam tego Nyrasa jak on ucieka to on wcale nie ma tego kamyczka. Co mam zrobić? Pomóżcie.

   

  Mieszkaniec | Komentarzy: 7
  Temat: Co do informacji dostaniesz...
  Dodany: 28.12.2012 o 23:04  

  Co do informacji dostaniesz zadanie w obozie na bagnie żeby w kopalnie zbierać wydzieline pełzaczy, później zabijasz królowa itd. Krótko mówiąc po zadaniu od kruka lecisz do obozu sekty robisz tam wszystkie zadania i wracasz do kruka:D  Ten artykuł skomentowano 20 razy.
  Na stronie wyświetlanych jest 20 komentarzy na raz.


  Pseudonim
  E-mail
  Treść Dostępne tagi: [cytat][/cytat], [url=http://][/url]
  Przepisz poprawnie podane słowa mnustwo orkuw