Gothic


  Zadania poboczne

  Działy gier » Gothic » Poradniki
  Autor: Ingmar
  Utworzono: 01.01.2008
  Aktualizacja: 30.10.2009

  Na początek może krótkie wyjaśnienie czym są owe zadania poboczne, które poniżej opisałem. To wszelkie questy, które otrzymasz podczas swojej wędrówki po Górniczej Dolinie, których nie musisz wykonywać. Ot, to taki dodatek dla wydłużenia gry i zwiększenia przyjemności z przechodzenia. Opisy misji potrzebnych do pchnięcia głównej fabuły Gothica znajdziesz w tekstach opisujących poszczególne rozdziały.


  Stary Obóz

  Arena

  Aby poparł cię Scatty [9] będziesz musiał stoczyć kilka pojedynków na obozowej arenie. Do wyboru masz dwóch przeciwników, gdyż Gor Hanis nie będzie chciał walczyć. Na początek spróbuj swoich sił w starciu z Kirgo. Podczas rozmowy możesz zyskać piwo, zaś za umiarkowanie trudną walkę dostaniesz 100 exp i kolejne 150 podczas rozmowy z nadzorcą.
  Drugi przeciwnik, Kharim, jest znacznie bardziej wymagający i bez naprawdę dobrej broni - potrzebnej do przebicia się przez jego pancerz nie rozpoczynał bym prób pokonania. Na wszelki wypadek lepiej przed walką schowaj rudę w jakiejś skrzyni, coby chociaż ją ocalić. Jeśli przegrasz zyskasz 50 punktów doświadczenia przy rozmowie ze Scattym "za odwagę". W przypadku wygranej - 110 za walkę i aż 200 od nadzorcy. Tak czy inaczej Scatty cię poprze.

  Miecz Świstaka

  Świstak [2] poprosi cię o zakup miecza od Fiska [3]. Da ci na ten cel 100 bryłek rudy. Podczas rozmowy z kupcem okaże się że broń jest warta 110 bryłek. Teraz możesz:

  • Wyłożyć dodatkowe 10 bryłek z własnej kieszeni.
  • Oburzyć się, że Świstak miał niższą cenę - wtedy nie dostaniesz ani miecza, ani poparcia, ale możesz zwiać z rudą.
  • Wrócić się do Świstaka po dodatkowe 10 bryłek - odda bez problemu, następnie przekazać mu zakupiony miecz i zyskać 200 expa i wstawiennictwo u Diego.

  Ochrona u Strażników

  Przy pierwszym spotkaniu Bloodwyn [6] zaoferuje ci wątpliwą pomoc w zamian za 10 bryłek rudy. Jeśli zapłacisz wątek się zakończy, jeśli nie... cóż, jeśli nie zapłacisz to czeka cię kilka niespodzianek. Podczas przemierzania zewnętrznego pierścienia zaatakuje cię wynajęty przez chciwego strażnika Herek – warty 20 expa. Po walce stojący kawałek dalej kopacz Jesse poinformuje cię że to nie koniec kłopotów. Ma facet rację, bo jeśli tylko zbliżysz się do Grima [5] złoży ci jedną z tych propozycji „nie do odrzucenia” prosząc o pomoc w odzyskaniu amuletu. Jeśli tylko dojdziesz za nim we wskazane miejsce zaatakuje cię wespół z dwoma innymi chłopakami (każdy wart 30 exp). Grima warto ostawić przy życiu, kolegów możesz spokojnie wysłać do krainy wiecznych łowów i tak nie są ci na nic potrzebni. Po całym zajściu Grim powróci do obozu, a przy następnej rozmowie zaoferuje ci pokój. Polecam przystać na jego warunki – inaczej rzuci się na ciebie wsparty o większość okolicznych strażników...
  Rudę będzie chciał wyłudzić także od ciebie strażnik Szakal – na niego również nie opłaca się marnować bryłek, nawet dresów nie będzie na ciebie nasyłał, więc bezpieczeństwo uzyskasz i bez niego.

  Przepis Snafa

  Snaf [11] ma zamiar przyrządzić trochę potrawki z chrząszcza, potrzebuje do tego jednak trochę składników. Przenieś mu 5 piekielników - rosną w wielu miejscach, np. przed jaskinią z ciałem Neka [15] oraz mięso z trzech chrząszczy - owady możesz upolować w chacie Cavalorna lub też w opuszczonym domu niedaleko zawalonej wieży. Za dostarczenie składników dostaniesz 100 punktów doświadczenia i trzy porcje potrawki.

  Receptura Bractwa

  Dexter [4] poprosi cię o zdobycie receptury na specjalny napój leczniczy. Jeśli będziesz się dobrze targował zyskasz 50 bryłek zaliczki. Do obozu sekty może cię zaprowadzić stojący obok Baal Parves, po wygłoszeniu przydługiego przemówienia. Kiedy będziesz na miejscu udaj się do chaty Cor Kaloma [35]. Negocjacje z właścicielem nic nie dadzą, recepturę musisz zdobyć na własną rękę i własnymi wytrychami. Rozbrój zamek w skrzynce po lewej (prawo, prawo, lewo, prawo), zabierz kartkę i wróć do Dextera po nagrodę: 350 punktów doświadczenia, poparcie i kilka miksturek leczniczych.

  Test zaufania

  Zadanie zacznie się podczas drugiej rozmowy z Diego [1]. Masz się dostać do Starej kopalni [30] po listę rzeczy, jakich potrzebują tamtejsi chłopcy. Uwaga: podczas rozmowy z Diego koniecznie porusz kwestię "Dlaczego Ian miałby dać listę akurat tobie". Mapę może dać ci lub sprzedać (zależnie od tonu rozmowy) miejscowy kartograf - Graham [6]. Nie pozostaje już nic innego jak wyruszyć na spotkanie z Ianem. Kiedy już szef kopalni przekaże ci listę musisz zadecydować co chcesz z nią zrobić. Jeśli opowiesz się po stronie Starego Obozu nie dostaniesz się do Nowego choć, co ciekawe, nie działa to w obie strony!

  • Listę możesz zwyczajnie oddać Diego. Otrzymasz 750 expa i dostęp do wstąpienia w szeregi Cieni.
  • Z drugiej strony możesz najpierw dostarczyć cenny papierek Laresowi [24] z Nowego Obozu. Otrzymasz 250 expa i ulepszoną wersję listy, którą powinieneś dostarczyć Diego. Ten obdaruje cię jak w 1. podpunkcie 750 punktami doświadczenia. Zabawa się jednak nie kończy - wracasz do Laresa i kosisz kolejne 750 expa! Szef szkodników wspomni także że Gorn [23] ma dla ciebie część łupów. Będzie to 21 przedmiotów w tym dwie niezłe bronie - maczuga i lekki miecz strażnika.

  Wstawiennictwo Rączki

  Jeśli chcesz zyskać poparcie Rączki [12] będziesz musiał wyuczyć się jednej z umiejętności złodziejskich. Odpowiednie zdolności możesz nabyć u niego samego, Cavalorna lub Klina z Nowego Obozu. Kiedy już się wyuczysz zdobędziesz upragniony głos i 100 expa.

  Zadanie od Thorusa

  Po rozmowie z Diego na samym początku rozgrywki będziesz się musiał udać do Thorusa [1]. Może on cię ponownie odesłać do przywódcy cieni bądź też powierzyć własną misję. Strażnik każe ci pozbyć się Mordraga [8] ze Starego Obozu. Możesz to zrobić na dwa sposoby:

  • Sprowokować Mordraga do walki (Uwaga: to dość mocny wojownik!) – wtedy w zależności od tego czy go dobijesz czy nie otrzymasz 250 lub 300 punktów doświadczenia i przychylność Thorusa.
  • Poprosić, aby zaprowadził cię do Nowego Obozu. Po dotarciu przed bramę dostaniesz Pierścień Mordraga – przepustkę do siedziby Laresa – oraz 200 expa. Po rozmowie z Thorusem otrzymasz kolejne 250 punktów.

  Nowy Paser dla Fiska

  Zadanie pojawi się jedynie gdy w sposób siłowy rozwiążesz sprawę Mordraga. Jak się okazuje szkodnik był źródłem dostaw Fiska [3]. Skoro go wyrzuciłeś kupiec będzie ponosić straty i tym samym - będzie przeciw dołączeniu ciebie do Starego Obozu. Aby go udobruchać musisz mu znaleźć nowego pasera. Wbrew pozorom nie jest to rzecz niewykonalna - propozycje z przyjemnością przyjmie Sharky [24] z Nowego Obozu. Wróć z wiadomością do Fiska, a odzyskasz utraconą reputacje.

  Zaginiony Strażnik

  Jeśli chcesz zyskać poparcie Złego [13] będziesz musiał odnaleźć zaginionego strażnika - Neka. Na początek udaj się do osoby, która dostała po nim obowiązek patrolowania - Fletchera [10]. Trop, notabene fałszywy, prowadzi do Nowego Obozu. Jednak zamiast odbywać przymusowy spacer do NO polecam udać się do Snafa [11]. Kucharz wysłał Neka po piekielniki do pobliskiej jaskini [15]. Na miejscu rzeczywiście znajdziesz niedoszłego zbieracza grzybków, a właściwie to jego ciało. Ma przy sobie 10 bryłek rudy i "Amulet martwego strażnika". Kasę zachowaj dla siebie, zaś amulet oddaj Złemu zyskując poparcie i 250 expa. O rozwoju wypadków możesz też poinformować Fletchera.

  Nowy Obóz

  Chata Krzykacza

  Podczas rozmowy z Gornem [22] dowiesz się że szkodnik Krzykacz [23] zajął bez pozwolenia chatę przy wejściu do obozu. Idź się go pozbyć. Za walkę zgarniesz 60 expa i trochę mniej lub bardziej potrzebnego ekwipunku. Kolejne 100 otrzymasz podczas rozmowy z właśnie wyeksmitowanym panem. Wróć do Gorna z dobrą wiadomością, a zyskasz jeszcze 100 expa i chatę, o którą przed chwilą walczyłeś.

  Handlarz Zielem

  Baal Isidro z karczmy na jeziorze [19] ma przy sobie duży ładunek ziela, który możesz pomóc mu sprzedać. Aby się zgodził na taki układ możesz próbować go upić - tracisz alkohol, a efektu brak - bądź udać się do Baala Kagana [23] i zdobyć informacje o planach pozbycia się Isidro. Po usłyszeniu wiadomości pijaczyna z miejsca da ci 50 sztuk bagiennego pod postacią różnego rodzaju skrętów i ustali podział zysków - po 200 na każdego. Ziele możesz opchnąć kupcom lub, pojedynczo, mieszkańcom obozu podczas wykonywania misji "Pozyskiwanie klientów". Zarobisz wtedy 2 bryłki na każdym "Nowicjuszu". Jeśli oddasz 200 bryłek Baalowi otrzymasz 500 expa.

  Lares [24] również jest zainteresowany owym zielem. Chce abyś je zdobył, a następnie sprzedał. Jeśli interesuje cię dołączenie do Nowego Obozu - zrób to, a zarobione 400 bryłek oddaj szefowi szkodników, zyskując dodatkowo 500 punktów doświadczenia.

  Nosiwoda w służbie Lewusa

  Jeśli w czasie dnia będziesz mijał plantację ryżu to zaczepi cię Lewus [16] i poprosi o pomoc w roznoszeniu butelek wody. Butelki otrzymasz od Ryżowego Księcia w ilości dwunastu "to prawie dwa razy więcej niż zbieraczy" - taa, widać matma nigdy nie była jego mocną stroną. Weź jeszcze kilka porcji, bo będziesz musiał trochę tego roznieść. Przy okazji - możesz nabrać nieskończoność butelek, całkiem niezłe źródło zarobku!
  Kiedy już będziesz miał przy sobie zapas odpowiedniej substancji ciekłej rozpocznij zabawę w dostawcę. Potencjalnych klientów masz aż 20, więc trochę się nachodzisz. Po zakończeniu roboty Lewus znów zechce z tobą pomówić. Otrzymasz 100 expa i stałe zajęcie. Jeśli nie chcesz spędzić reszty życia przy tej arcyciekawej pracy możesz go zaatakować. Jeśli tego nie zrobisz i jednocześnie nie stawisz się w pracy - twój szef sam się na ciebie rzuci. Tak czy inaczej załatw go metodami siłowymi i zgarnij 80 expa. Przy rozmowie złożysz dosadne wypowiedzenie i zainkasujesz jeszcze 300.

  Pozyskiwanie klientów

  Baal Kagan [23] potrzebuje pomocy w rozprowadzaniu ziela pośród mieszkańców Nowego Obozu. Zgódź się mu pomóc, a zyskasz trochę expa i parę fantów. Na początek otrzymasz 10 sztuk zielonego nowicjusza. Polecam jednak wykupić cały zapas bądź zdobyć trochę od Baala Isidro [19]. Za każdy sprzedany skręt dostajesz 10 bryłek rudy, a kupujesz jedynie za 8, więc dochód jest całkiem niezły. Po sprzedaniu przynajmniej początkowych 10 sztuk wróć do kagana po nagrodę. Osobiście polecam wybrać pomoc w dostaniu się do Bractwa Śniącego - dostaniesz dodatkowe 100 punktów doświadczenia i sposób na przekonanie Baala Tyona. Jednak obojętnie od tego na co się zdecydujesz zyskasz jeszcze 200 expa.

  Topielec pod tamą

  Homer [18] ma problem z topielcem notorycznie niszczącym tamę. Bestia znajduje się po drugiej stronie jeziora, w punkcie oznaczonym liczbą 20. Uważaj! Stwór jest dość odporny na broń i dużo wytrzymalszy od zwykłego okazu topielca. Jednak ponieważ porusza się wolno polecam najpierw osłabić go z dystansu - wbić kilka strzał tudzież przypalić ognistym zaklęciem. Za pokonanie potwora zgarniesz 200 punktów doświadczenia, a przy jego ciele znajdziesz "szpony topielca spod bramy" obojętnie od posiadania lub nieposiadania umiejętności łowieckich. Ze zdobyczą wróć do Homera i zgarnij jeszcze 300 expa.

  Zbieracz Horacy

  Podczas pierwszego spotkania Horacy [17] zapyta się czy nie szukasz kłopotów. Uspokój go i wypytaj o wszystko. Jeśli chcesz, aby nauczył cię trochę o tęgim waleniu potrzebujesz dobrej motywacji. Tą ostatnią może podsunąć ci alchemik Jeremiasz z karczmy pośrodku jeziora [19]. Wróć do Horacego i udowodnij mu że kierują tobą właściwe pobudki, a zyskasz darmowe +5 do siły.

  Bractwo Śniącego

  Baal Cadar

  Baal Cadar naucza w punkcie 34. Aby go do siebie przekonać musisz wykorzystać magię Śniącego na jednym z jego uczniów. Najlepiej rzuć zaklęcie "Sen" ze zwoju, który otrzymasz po wykonaniu zadania dla Baala Oruna. Kiedy jeden z nowicjuszy padnie uśpiony Cadar zagada do ciebie - otrzymasz 250 expa i głos kolejnego mistrza.

  Baal Namib

  Tak jak wszyscy guru Baal Namib [31] nie będzie chciał się do ciebie odezwać. W rozwiązaniu tego problemu może pomóc ci stojący obok nowicjusz Lester. Poproś go aby cię gdzieś zaprowadził (np. na dziedziniec świątyni), a na miejscu pomów o Namibie. Lester udzieli ci kilku wskazówek i zainicjuje scenkę kiedy znów znajdziecie się razem w okolicy Baala. Postępuj zgodnie z jego instrukcjami, a otrzymasz poparcie guru i 250 punktów doświadczenia.

  Baal Tyon

  Po wypełnieniu zadania od Baala Kagana [23] z Nowego Obozu będziesz miał przy sobie specjalnego skręta. Zaproponuj go Tyonowi [33], a w przypływie narkotycznego uniesienia obdaruje cię 200 punktami doświadczenia i poparciem.

  Dostawa ziela dla Gomeza

  Cor Kalom [35] da ci 30 sztuk ziela, które masz dostarczyć Gomezowi. Thorus spokojnie wpuści cię do zamku, a stojący przy wejściu Kruk odeśle do Bartholo. Temu ostatniemu oddaj cały ładunek w zamian za 500 bryłek rudy i 200 punktów doświadczenia. Dorobek zanieś Kalomowi, by zdobyć kolejne 200 expa.

  Nowi Wyznawcy dla Bractwa

  Kiedy zbliżysz się do Baala Tondrala [36] ten sam się do ciebie odezwie. Po długim wprowadzeniu zleci ci zadanie - masz pozyskać nowego członka dla obozu. Odpowiednią osobą będzie kopacz Dusty [14] ze Starego Obozu, jednak zanim się do niego udasz nie omieszkaj pogadać z jego kumplem Melvinem [32] o zaletach należenia do sekty. Teraz już spokojnie możesz się udać po Dustego. Jak się okaże opuszczenie obozu wcale nie będzie tak łatwe jak się wydawało z początku. Będziesz musiał wręczyć "nagrodę za dobre sprawowanie" o wysokości 100 bryłek strażnikowi przy południowej bramie, aby pozwolił wam wyjść. Niezwłocznie zabierz kopacza przed oblicze Tondrala, a otrzymasz zasłużone 500 punktów doświadczenia i zgodę na dołączenie do bractwa.

  Wytwórnia ziela

  Cor Kalom [35] chce abyś pozbył się ludzi z Nowego Obozu, produkujących ziele na własną rękę. Wytwórnia znajduje się w małej jaskini [29] niedaleko bram obozu. Przebywający w niej Jacko sam do ciebie zagada. Zabij go i jego dwóch kompanów - każdy wart 80 expa - lub powiedz że w drodze jest oddział Straży Świątynnej - wtedy samemu się wyeliminują, a na pożegnanie dadzą ci jeszcze kilka bryłek rudy.

  Zastępstwo dla Ghorima

  Na początek porozmawiaj z Ghorimem [38]. Dowiesz się, że pracuje już od dwóch dni i że potrzebuje zmiennika. Po krótkiej konwersacji udaj się do Harloka [34] i spróbuj przekonać go do zluzowania kolegi. Negocjacje słowne jak zwykle będą miały znikomy efekt, więc dobądź oręża i skasuj leniwego nowicjusza (ale pod żadnym pozorem nie dobijaj!). Otrzymasz 30 expa za walkę i następne 300 przy rozmowie.

  Zbiory bagiennego ziela

  Po udzieleniu pomocy Ghorimowi, Baal Orun [38] wreszcie odezwie się do ciebie - 100 exp - i powierzy ci zadanie. Masz udać się do zbieraczy, odebrać im to co już zebrali i zanieść towar Kalomowi. Na początek udaj się do Balora [39] po 50 sztuk bagiennego ziela i 100 punktów doświadczenia. Podczas rozmowy zbieracz zasugeruje, że część ziela mógłbyś sprzedać na boku. Za marne 50 bryłek rudy da ci cynk - to Cipher [19] z Nowego Obozu - oraz 50 exp.
  Drugiej grupie zbieraczy przewodzi Viran [40]. Z nim nie pójdzie ci tak łatwo, najpierw zaangażuje cię do krótkiego zadania. Masz pozbyć się wszystkich latających w okolicy krwiopijców. Dokonaj krótkiego dzieła zniszczenia - musisz ubić jakiej dziewięć sztuk - uważając przy tym, aby nie ściągnąć na siebie uwagi błotnych węży. Te ostatnie mają nieprzyjemny zwyczaj odżywiania się przemierzającymi bagna podróżnikami. Po załatwieniu sprawy owadów wróć się do Virana i odbierz kolejne 50 sztuk bagiennego ziela oraz 500 pkt. doświadczenia.
  Czas podjąć decyzję co dalej robić z zielem: możesz oddać całość Cor Kalomowi lub odsprzedać część Cipherowi (podczas rozmowy pojawi się opcja zwykłego handlowania, ziela nie musisz wcale sprzedawać!). Ten drugi wybór ma jeden mankament - Kalom nie przyjmie od ciebie mniej niż 100 sztuk ziela, więc de facto Cipherowi możesz sprzedać jedynie to, co sam nazbierasz na bagnie... chyba że nie zależy ci na dołączeniu do bractwa. Jeśli jednak ci zależy to daj 100 sztuk Cor Kalomowi - otrzymasz 100 exp - i wróć do Baala Oruna. Ten obdaruje cię poparciem i 250 punktami doświadczenia za chronienie zbieraczy oraz dodatkowymi 200 punktami i zwojem z zaklęciem "Sen" jeśli oddałeś ziele alchemikowi.

  Inne miejsca w Kolonii

  Broń Baloro

  W Wolnej Kopali spotkasz niejakiego Baloro [28]. W zamian za trochę żarcia - 5 jabłek, 2 butelki ryżówki, 5 butelek piwa, 3 bochenki chleba, 2 kawałki sera i 2 kiście winogron - zaoferuje ci niezwyciężoną broń. To naturalnie jedynie stosunkowo głupi żart twórców, ale możesz się zabawić w chłopca na posyłki i zyskać trochę prawie darmowego expa. Większość artykułów żywieniowych nabędziesz u Wilka [25]. Za oddanie zebranych przedmiotów zyskasz 300 punktów doświadczenia i parę niezbyt miłych epitetów pod adresem twojej inteligencji.

  Co się dzieje na bagnach

  Zadanie otrzymasz od Kruka [1] bądź Mordraga [19] w zależności od orientacji obozowej. Sprawa rozwiąże się sama wraz z postępami w fabule, a konkretniej to po dobrnięciu do trzeciego rozdziału. Za zdanie raportu przełożonemu otrzymasz 500 punktów doświadczenia.

  Skrzynia Aarona

  Kopacz Snipes zapłaci ci 10 bryłek rudy, jeśli sprawisz że Aaron na chwilkę przestanie troszczyć się o swoją cenną skrzynkę.
  Udaj się do Aarona i powiedz mu że "Ian czegoś od niego chce". Na pytanie o co konkretnie chodzi rzuć neutralne "nie wiem", a strażnik wyruszy na krótką przechadzkę. Wróć do Snipesa po 10 bryłek rudy i możliwość zakupu (30 bryłek) kluczyka do owej skrzyni. Kup go koniecznie i opróżnij kuferek.
  Kiedy znowu spotkasz Aarona - będzie stał niedaleko Iana - będzie w dość kiepskim humorze. Na pocieszenie sprzedaj mu "zaginiony" klucz za 20 bryłek i 75 punktów doświadczenia.

  Szopa Ulberta

  Strażnik Ulbert pilnuje magazynu, w którym znajduje się trochę przydatnych przedmiotów. Zatem do dzieła! Na początek poczęstuj go czymś mocniejszym, a zrobi się bardziej rozmowny. Wydusi z siebie że zaginął klucz do schowka i zasugeruje, że może mieć go kopacz Aleph. Składamy zatem wizytę Alephowi i nabywamy kluczyk za 30 bryłek (jeśli zaoferujesz 50 dorzuci jeszcze pierścień mocy - +5 do siły!). Powróć teraz do Ulberta i odciągnij go od dotychczasowego zajęcia sugestią o pieczonym mięsku. Pozostaje jedynie rozprawić się z nadmiarem przedmiotów w pomieszczeniu.
  Przy następnym spotkaniu ze strażnikiem - stoi obok Iana - zainkasujesz 75 expa.

  Spotkanie

  Na początku czwartego rozdziału zostaniesz wysłany z misją zaangażowania magów ognia do wysadzenia kopca. Po drodze do Starego Obozu spotkasz Miltena [42], który powie ci o wymordowaniu magów. Z uwagi na rozwój wypadków postanowi zlecić ci zaaranżowanie spotkania czwórki przyjaciół "w standardowym miejscu". Będziesz musiał odwiedzić kolejno Lestera [41], Diego [15] i Gorna [43]. Rozmowa z każdym z nich zaowocuje 1000 punktów doświadczenia i wyrazami wdzięczności.

  Komentarze

  Ten artykuł skomentowano 24 razy.
  Na stronie wyświetlanych jest 20 komentarzy na raz.

  « Starsze · 1 · (2) ·

  Ka83
   

  Wędrowiec
  Temat: Zrobiłem zadanie z chromaninem
  Dodany: 05.05.2013 o 0:00  

  Zrobiłem zadanie z chromaninem

  Anonim
   

  Wędrowiec
  Temat: A gdzie misja Nieznajomy?
  Dodany: 09.03.2014 o 16:10  

  A gdzie misja Nieznajomy?

  jak
   

  Wędrowiec
  Temat: A misja Almanach?
  Dodany: 27.03.2014 o 14:49  

  A misja Almanach?

  cipher
   

  Wędrowiec
  Temat: W misji handlarz ziela ciph...
  Dodany: 02.01.2015 o 22:30  

  W misji handlarz ziela cipher kupi całe bagienne ziele za 400 bryłek rudy po rozmowie z odpowiednimi osobami  Ten artykuł skomentowano 24 razy.
  Na stronie wyświetlanych jest 20 komentarzy na raz.

  « Starsze · 1 · (2) ·

  Pseudonim
  E-mail
  Treść Dostępne tagi: [cytat][/cytat], [url=http://][/url]
  Przepisz poprawnie podane słowa mnustwo orkuw