Warning: Undefined array key "autologin" in /usr/home/peronczyk/domains/insimilion.pl/insimilion/twierdza/index.php on line 25 Gry RPG • Języki • INSIMILION

    Gry RPG


    Języki

    Gry bez prądu » Gry RPG » Dungeons & Dragons - Zapomniane Krainy
    Autor: Ahelor
    Utworzono: 30.03.2003
    Aktualizacja: 13.03.2011

    Nasz realny świat jest jakże inny od Forgotten Realms. Może i powierzchnia planety Toril jest mniejsza niż naszej ziemi, ale w FR występują także inne światy oraz wymiary, co znacznie zwiększa ilość miejsc, jakie można odwiedzić. Języków mówionych jest tyle ile ras można spotkać w świecie oraz tyle ile jest narodów. Pomimo iż można wyróżnić pięć głównych języków, to i tak w każdym innym miejscu wykształciły się ich odmiany oraz przeinaczenia. Języki różnią się także akcentem oraz wieloma naleciałościami.

    Co do alfabetów to też trudno znaleźć jakiś główny, którym wszyscy by się posługiwali. Nie jest też powiedziane, że jeśli dwa narody porozumiewają się tym samym językiem to także będą używali tego samego alfabetu. Wręcz odwrotnie. Mieszkańcy Waterdeep oraz Thay porozumiewają się językiem wspólnym, lecz w Thay stosuje się pisma piekieł, a w Waterdeep runów podobnych do krasnoludzkich. Podobnie jest z akcentami. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jaką śmieszną rzeczą jest słuchanie przez elfy krasnoludzkiego języka. Pomimo iż oboje mówią językiem wspólnym, to elfy wybuchają śmiechem słysząc rdzennego krasnoluda. Dla ludzi język wspólny elfów jest językiem elfickim, a krasnoludzki wspólny jest osobnym językiem krasnoludzkim. Ludzie nie potrafią nieraz zrozumieć tych dwóch ras, pomimo iż wszyscy mówią tym samym językiem.

    Najciekawszymi miejscami do obserwowania dialektów oraz rodzajów piśmiennictwa są ogromne miasta skierowane głównie na handel. Przykładem takiego miasta jest Calimshan, gdzie można natknąć się na najdziwniejsze mieszanki kulturowe świata. Ale nawet tam można zauważyć, że nie każdy potrafi pisać. Wielu z mieszkańców mówi nawet dwoma językami, ale pisać potrafią ledwo w jednym. Piśmiennictwo jest domeną siwobrodych oraz ogólnie bogatszej części miasta. Poszukiwacze przygód także nie są najgorszymi skrybami. Dobrze jest dla nich znać jak najwięcej języków oraz alfabetów. Przydaje się w dalekich podróżach.

    Nadszedł czas na omówienie poszczególnych alfabetów:

    Wspólny - jest to najczęściej spotykany język w krainach. Każdy, kto chce podróżować musi umieć się nim porozumiewać. Nawet tak mało inteligentne istoty jak orki czy gobliny potrafią się nim porozumiewać. Nie znaczy to jednak, że brzmi on tak samo w ustach każdego. Jest on poddawany wielu wpływom przez liczne rasy i kultury. Znaczy to, że posługujące się nim istoty jakoś się dogadają, ale patrząc na rozmowę na przykład elfa z krasnoludem oraz człowiekiem można umrzeć ze śmiechu. Co do piśmiennictwa to nie ma jednolitej formy pisanej, jedni używają liter pochodzących od krasnoludzkich runów, inni zaś pisma usgmaroth. Mniej oświeconym rasom wystarczy pismo obrazkowe.

    Thorass - z tego języka wywodzi się wspólny, ponieważ był on przez długi czas najpopularniejszym językiem, lecz wyszedł on z obiegu przez trudność wymówienia dla wielu ras. Ma on mocne naleciałości języka Netherilu oraz starożytnego języka elfów. Dla ciekawskich powiem, iż można go jeszcze bardzo często spotkać w południowych krainach, gdzie jest on traktowany jako język urzędowy. Mędrcy szukają go w starych kryptach, gdzie ludy, które już wyginęły chowały swych władców.

    Espruar - Jest to język głównie elfów. Każdy wie jak lubują się oni w pięknie. Całe ich otoczenie musi być tak zaprojektowane, aby zwalało nawet najbardziej obyte istoty, Tak też jest z ich alfabetem. Majestatyczne litery z wieloma wężykami oraz uwypukleniami łatwo odróżnić od innych alfabetów. Często ozdabiane są nimi bronie, zbroje oraz szaty. Często espruar ze względu na swój wygląd jest mylony z magicznymi runami. Rzadko jednak elfy używają go do spisywania jakichkolwiek historii, ponieważ większość elfów, jaka widziała jakieś ważne wydarzenie nadal cieszy się dobrym zdrowiem. Elfy mogą żyć setki lat, więc historie są przekazywane z ojca na syna.

    Dethek - alfabet uważany głównie, za krasnoludzki ze względu iż to oni go wymyślili i to oni go używają do ozdabiania swych budowli. Wieżą oni, iż pisanie swej historii na materiale, który można łatwo zniszczyć przynosi pecha. Dlatego też grawerują oni swoje opowieści i historie na ścianach swych domów lub podziemnych krypt i świątyń. Gdy brak jest takiego nośnika to ewentualnie nanoszą oni swoje runy na kamieniach runicznych, które często są wykorzystywane przez magów. Starożytne kamienie runiczne mają dużą moc, więc odnalezienie takiego cacka dużo znaczy dla poszukiwaczy skarbów.

    Ruathlek - jest to język, który ponownie zdobył dużą popularność wśród iluzjonistów. Po udostępnieniu przez Shaar Splotów Cienia, odżył on ponownie wśród najliczniejszej grupy magów-specjalisów na świecie, jaką są iluzjoniści. Potrafią oni zastąpić nim runy, co ułatwia czarowanie, lecz używać go w ten sposób potrafią tylko ci, którzy staną się iluzjonistami. Każdy jednak może się nauczyć tego języka.

    W ten oto sposób kończę przegląd po językach i alfabetach Forgotten Realms. Mam nadzieję, że do czegoś ci się przydadzą te wiadomości, a jeśli nie, to no cóż, możesz uznać się mądrzejszym od innych o te kilka wersów.





    Komentarze

    Ten artykuł skomentowano 2 razy.
    Na stronie wyświetlanych jest 20 komentarzy na raz.


    Hyareil
     

    Wędrowiec
    Temat:
    Dodany: 14.03.2006 o 20:06  

    Dethek, Espruar i Thorass to alfabety. Ponadto Thorass to nazwa także starożytnego wspólnego języka.

    Inne martwe języki oprócz Thorass to: wykorzystujące alfabet smoczy Aragrakh, Loross i Netheryjski; Roushoum (z alfabetem Imaskari), Seldruin (z alfabetem Hamarfae) oraz Hulgorkyn (z alfabetem Dethek).

    "Mieszkańcy Waterdeep oraz Thay porozumiewają się językiem wspólnym, lecz w Thay stosuje się pisma piekieł, a w Waterdeep runów podobnych do krasnoludzkich."
    Z tego, co wiem, językiem regionalnym dla Thay jest odmiana mulhorandzkiego i to ją zapisuje się alfabetem piekielnym. Dla Waterdeep - chondatski (zapisywany alfabetem thorass).

    Obecnie używane języki w Faerunie to:
    aglarondzki, alzhedo, chessentski, chondatski, chultski, wspólny, damarski, dambrathski, durpari, halruaański, illuskański, lantański, midani, mulhorandzki, nexalski, rashemi, serusyjski, shaarski, shou, tashalski, tuigański, turmski, uluicki, podwspólny, untherski

    Tajemniczy wędrowiec
     

    Wędrowiec
    Temat: A elfi i orzy???
    Dodany: 22.12.2008 o 16:34  

    A elfi i orzy???



    Ten artykuł skomentowano 2 razy.
    Na stronie wyświetlanych jest 20 komentarzy na raz.


    Pseudonim
    E-mail
    Treść Dostępne tagi: [cytat][/cytat], [url=http://][/url]
    Przepisz poprawnie podane słowa mnustwo orkuw