Mass Effect 2


  FAQ

  Działy gier » Mass Effect 2 » Przedpremierowe
  Autor: Ingmar
  Utworzono: 05.10.2009
  Aktualizacja: 10.03.2010

  Fakty

  Premiera: 26 styczeń 2010 r.
  Platformy: Xbox 360, Windows PC
  Liczba graczy: 1
  Wydawca: EA
  Developer: BioWare
  Ocena ESRB: jeszcze nieoceniony

  Ogólne

  P: Czym jest Mass Effect 2?
  O: Mass Effect 2 to połączenie trzecioosobowej strzelanki z grą RPG, osadzone w autorskim uniwersum science-fiction. Przyjdzie nam wcielić się w komandora Sheparda, elitarnego żołnierza i członka Widm. Na rozgrywkę składają się: rozbudowana walka z wykorzystaniem systemu osłon, dowodzenie drużyną NPC, odkrywanie i podróżowanie po zróżnicowanych planetach, rozwijanie postaci oraz wykonywanie rozmaitych zadań.

  P: Jakie zmiany zaoferuje ME2?
  O: Zmieni się niemal każdy aspekt gry, choć należy zaznaczyć, że poprawki będą miały charakter ewolucyjny, a nie rewolucyjny. Konkretniej? Ulepszony system walki oraz SI wrogów, bardziej dopracowane planety poboczne, większa ilość klatek wyświetlanych na sekundę (frame rate), szybsze ładowanie tekstur oraz zauważalna poprawa oprawy graficznej.

  P: Czy Mass Effect 2 będzie używać systemu zabezpieczeń DRM?
  O: Nie wiadomo; zostanie to ogłoszone w późniejszym terminie.

  P: Kiedy odbędzie się premiera gry?
  O: Premiera tytułu planowana jest na 26 stycznia 2010 roku na terenie USA i trzy dni później w Europie. Obędzie się równocześnie dla Xboxa 360 i komputerów klasy PC.

  P: Czy powstanie trzecia część serii?
  O: Tak, Mass Effect to trylogia o losach komandora Sheparda.

  Scenariusz

  P: Czy komandor Shepard żyje?
  O: Tak, żyje i tak, jest głównym bohaterem drugiej odsłony serii. Należy jednak podkreślić, że jego śmierć jest czymś w rodzaju motywu przewodniego omawianego tytułu, a słowa "samobójstwo" oraz "wątek główny" mogą być używane zamiennie.

  P: O czym będzie opowiadać fabuła ME2?
  O: Coś sprawia, że znikają ludzkie kolonie. Nikt nie zna odpowiedzi na pytanie "co się dzieje?", nikt nawet nie próbuje jej poznać. Za wyjątkiem komandora Sheparda. Będziemy musieli zebrać drużynę, w której skład wejdą najniebezpieczniejsze istoty z całej galaktyki oraz współpracować z Cerberusem, organizacją zrzeszającą fanatyków, wierzących w wyższość rasy ludzkiej.

  P: Kiedy rozgrywa się akcja gry?
  O: W dwa lata po wydarzeniach z pierwszej części, czyli w roku 2185 n.e.

  P: Co się stało ze "Żniwiarzami"?
  O: Pierwsza fala inwazji została odparta, lecz wojna dopiero się rozpoczyna. Nie wiadomo, czy "Żniwiarze" będą mieć bezpośredni wpływ na wydarzenia, rozgrywające się w Mass Effect 2, ale jest to wielce prawdopodobne.

  P: Czy dostępne będą alternatywne zakończenia historii?
  O: Tak, rozmaite wybory dokonane podczas gry poskutkują odmiennymi zakończeniami. Jedną z ważniejszych części scenariusza jest dobór i przygotowanie odpowiedniej drużyny, ulepszenie statku oraz zebranie informacji na temat sił wroga. Jeśli wykonamy je pobieżnie i postanowimy przyspieszyć moment decydującego starcia - może się okazać, że Shepard po prostu zginie.

  P: Czy będę mógł kontynuować grę po "zaliczeniu" głównego wątku?
  O: Jak najbardziej! Wypełnienie zadań z głównej osi scenariusza nie musi oznaczać odłożenia pudełka z ME2 na półkę. Po obejrzeniu napisów końcowych możemy odwiedzić pominięte wcześniej planety poboczne i wykonywać dodatkowe zlecenia.

  Walka

  P: Jak zmieni się walka w Mass Effect 2?
  O: Podstawowe założenia nie ulegną zmianie. Walki nadal będą strzelaninami, oglądanymi z perspektywy trzeciej osoby i korzystającymi z rozbudowanego systemu osłon. Nowościami są ciężkie bronie - zapewniają bardzo duże obrażenia, lecz dysponują ograniczoną amunicją - alternatywny tryb strzału w podstawowych gnatach (np. granatnik w karabinie szturmowym), poprawione skrypty sztucznej inteligencji oraz wprowadzenie systemu stref obrażeń - strzał w nogi może zmniejszyć mobilność oponenta, a nawet zmusić go do czołgania się.
  Warto wspomnieć także o wprowadzeniu czegoś na kształt przeładowywania broni. Jeśli giwera zacznie się przegrzewać, będziemy mogli natychmiast ją schłodzić, poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku. Ostatnią z ważniejszych zmian jest wycofanie medi żelu, który zostanie zastąpiony systemem regeneracji zdrowia, znanym między innymi z serii Gears of War.

  P: Ile rodzajów broni pojawi się w ME2?
  O: Potwierdzono wprowadzenie dziewiętnastu rodzajów broni, lecz nie ujawniono, o jakie modele konkretnie chodzi. Pewne jest, że pojawią się giwery z ME1 - karabiny szturmowe i snajperskie, strzelby oraz pistolety.

  P: Czy poprawiony zostaną wizualne aspekty walki?
  O: Tak! Niech za przykład posłuży ilość animacji systemu "przyklejania się" do obiektów. Na potrzeby pierwszej części stworzone zostało niespełna 20, a dla ME2 - około 200.

  P: Czy pojawi się system walki wręcz?
  O: Jeśli wrogowie zbytnio zbliżą się do komandora, zostaną potraktowani brutalnym, bezpośrednim atakiem.

  Bohaterowie niezależni

  P: Kto wejdzie w skład drużyny komandora Sheparda?
  O: Najniebezpieczniejsze osoby z całej galaktyki. Do tej pory dane nam było poznać Thane'a - niepowstrzymanego zabójcę, Grunta - brutalnego, szalonego i opętanego żądzą walki Kroganina, Obiekt Zero - szturmowca, efekt wieloletnich, złowrogich badań nad ulepszeniem rasy ludzkiej oraz bohaterów Mass Effect: Galaxy - Jacoba Tylora (biotyka) i Mirandę Lawson (agentkę Cerberusa).

  P: Czy pojawią się nowe rasy kosmitów?
  O: Jak najbardziej! Wspomniany Thane należy do rasy Drellów, zaś na oficjalnej stronie gry możemy przeczytać artykuł o vorcha - istotach agresywnych, miłujących współzawodnictwo i obdarzonych bardzo krótkim okresem życia - ich średnia wieku wynosi jedynie 20 lat.

  P: Czy postaci znane z ME1 pojawią się w kontynuacji?
  O: Tak, część z nich będziemy mogli ponownie spotkać, a może także przyłączyć do drużyny.

  P: Co z wątkami romansowymi?
  O: Będą! Podobnie jak słynne "gorące scenki", prezentujące wyższy stopień integracji członków załogi.

  P: Co z postaciami, które zginęły? Czy wrócą?
  O: Nie, są martwe! Martwi nie powstają z grobów, a już na pewno nie w ME2.

  Świat gry

  P: Jakie lokacje pojawią się ME2?
  O: Jeśli chodzi o ich charakter - będą przypominać dziki zachód; świat, w którym na porządku dziennym funkcjonuje przestępczość, gangi oraz samozwańczy lordowie. Jeśli zaś chodzi o konkretne miejsca - odwiedzimy potężną kosmiczną bazę Cerberusa, zlokalizowaną w gwiazdozbiorze Końskiej Głowy oraz wysoce zurbanizowaną kolonię Asari na Illium.

  P: Czy zmieni się eksploracja kosmosu?
  O: Według zapowiedzi twórców - ten aspekt gry został poddany najliczniejszym zmianom. Dodatkowe planety mają być dużo ciekawsze i bardziej zróżnicowane niż te, które mieliśmy okazję zobaczyć w pierwszej części serii. Pojawi się możliwość samodzielnego skanowania planet, w celu odkrycia dodatkowych misji i lokacji. Wprowadzony zostanie również system paliwa - powinniśmy zapomnieć o beztroskim lataniu z jednego krańca galaktyki na drugi. Wreszcie - na samych planetach czeka nas więcej zadań, przeciwników i ciekawostek geograficznych.

  P: Co z SSV Normandy? Czy nadal będzie bazą wypadową komandora?
  O: Tak, "Normandia" powróci i prawdopodobnie zostanie poddana wymagającym próbom. Na jednym z trailerów mogliśmy zobaczyć, jak zostaje zniszczona przez statek, który (cytując za Jokerem) nie należy do gethów.

  P: Czy pojawi się nowy wehikuł, pomagający w eksploracji planet?
  O: Tak! Możemy oficjalnie pożegnać się z M35 Mako.

  P: Co z windami? Czy ponownie zostaną wykorzystane jako interaktywne sceny ładowania lokacji?
  O: Nie, zostaną zastąpione przez, cytując za panem Hudsonem, "zupełnie nowy system podróżowania między lokacjami, który będzie integralną częścią rozgrywki." Nie wiemy, niestety, na jakiej zasadzie ów system ma funkcjonować.

  Save'y

  P: Co ze stanami zapisu gry z "jedynki"? Czy będzie można z nich skorzystać?
  O: Tak, jeśli posiadamy save'y z Mass Effect, będziemy mogli je wykorzystać w drugiej części.

  P: Co zmieni się, jeśli owe save'y zostaną wykorzystane?
  O: Podczas procesu tworzenia postaci ME2 zapyta nas o chęć korzystania z wcześniejszego dorobku. Jeśli odpowiemy twierdząco - grając, zauważymy konsekwencje naszych dawnych czynów. Należy dodać, że będziemy mogli stworzyć na nowo wygląd Sheparda oraz ponownie wybrać klasę postaci, a jednocześnie skorzystać z danych, opisujących dokonane ongiś wybory, i odwrotnie.

  P: Czy będzie można przenieść postać z Mass Effect?
  O: Tak, lecz jej poziom, nagromadzony sprzęt i posiadane umiejętności nie będą miały wpływu na rozgrywkę. Przygodę w ME2 rozpoczynamy wyposażeni jedynie w podstawowe zdolności i ekwipunek.

  P: Posiadam więcej niż jeden save. Czy gra sama dokona wyboru?
  O: Nie, będziemy mogli samodzielnie wybrać dowolny stan zapisu.

  P: Niestety nie posiadam save'ów / nie grałem w Mass Effect. Jak będzie wyglądać mój początek?
  O: Przygoda w Mass Effect 2 rozpoczyna się od ustalenia i przedstawienia obowiązującego "kanonu". Jeśli nie dysponujemy stanami zapisu gry - zostaniemy zapoznani z "kanonem" domyślnym, proponowanym przez twórców. Owa prezentacja powinna również ułatwić podejście do tytułu osobom, które nie miały wcześniej styczności z serią.
  Komentarze

  Ten artykuł skomentowano 0 razy.
  Na stronie wyświetlanych jest 20 komentarzy na raz.
  Ten artykuł skomentowano 0 razy.
  Na stronie wyświetlanych jest 20 komentarzy na raz.


  Pseudonim
  E-mail
  Treść Dostępne tagi: [cytat][/cytat], [url=http://][/url]
  Przepisz poprawnie podane słowa mnustwo orkuw