Warning: Undefined array key "autologin" in /usr/home/peronczyk/domains/insimilion.pl/insimilion/twierdza/index.php on line 25 Recenzje • Amelia i Kuba - Nowa szkoła • INSIMILION

    Recenzje


    Amelia i Kuba - Nowa szkoła

    Literatura » Recenzje » Recenzje
    Autor: coran
    Utworzono: 30.07.2015
    Aktualizacja: 30.07.2015

    Okładka Opis
    • Autor:
      Rafał Kosik
    • Rok wydania
      2015
    • Wydawca:
      Powergraph
    • ISBN:
      978-83-64384-35-6


    W twórczości Rafała Kosika rzuca się w oczy rozpiętość gatunkowa. Jego powieści science-fiction zgarniały liczne nagrody - w tym Janusza A. Zajdla, często zahaczał o horror, a największy sukces komercyjny osiągnął bestsellerowym cyklem opowiadań dla nastolatków „Felix, Net i Nika”. Nowa seria „Amelia i Kuba” jest skierowana do jeszcze młodszych czytelników, choć i starszym powinna sprawić sporo rozrywki.
     
    Akcja zaczyna się tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego. Wielka chwila dla wszystkich młodocianych bohaterów – większość z nich będzie po przeprowadzce kontynuowała naukę w nowej klasie, niektórzy dopiero zaczynają edukację. Ich umysły wypełniają emocje: lęk, podekscytowanie, trema, ciekawość.
     
    Ze względu na grupę docelową postacie są uproszczone, a wręcz oparte na stereotypach. Mamy więc złośliwego osiłka z dwoma milczącymi "ochroniarzami", przepełnioną energią i pewnością siebie małą dziewczynkę, bardzo inteligentnego chłopca z zespołem Aspergera, aroganckiego synka bardzo bogatych rodziców. Podobnie wśród dorosłych - apodyktyczna dyrektorka szybko staje się dla niemal wszystkich dzieci czarnym charakterem, woźna jest wyjątkowo wścibska, a w tle przewija się jeszcze arogancki Ważny Biznesmen, którego imienia nigdy nie poznajemy.
     
    Paradoksalnie, schematycznie rozpisani bohaterowie okazują się być zaletą, a nie wadą powieści. Młodzi czytelnicy mogą szybko skojarzyć ich ze swoimi rówieśnikami z klasy, dzięki czemu przekaz ukryty między wierszami staje się dla nich bardziej czytelny.
     
    Osią fabularną jest relacja między Amelią i Kubą, pokazana z ich bardzo odmiennych perspektyw – zupełnie inaczej interpretują różne życiowe sytuacje, przez co ich przyjaźń ewoluująca w uczucie zostaje wystawiona na ciężką próbę. Jest to swojego rodzaju komedia pomyłek, gdzie kolejne zbiegi okoliczności powodują coraz większe nieporozumienia – prowadząc czasem do zabawnych komentarzy, a przy tym niosąc spory ładunek emocji. Jeśli nawet dorosły facet dał się wciągnąć i wracał myślami do czasów dzieciństwa, to u dziecka efekt będzie jeszcze wyraźniejszy.
     
    Właśnie ten aspekt zrobił na mnie największe wrażenie – w prostej, zabawnej i bezpretensjonalnie napisanej formie kryje się subtelne przesłanie, które prawdopodobnie dotrze nawet do najmłodszych czytelników. O tym, że czasem nie warto zbyt szybko szufladkować ludzi i ich zachowań. Ładnie pokazana różnica perspektyw wskazuje również na alternatywne sposoby rozwiązywania konfliktów. Nie jest to może poziom "Małego Księcia", ale w swojej klasie nadal jedna z przyjemniejszych lektur – polecam przede wszystkim uczniom szkół podstawowych i gimnazjalistom, chociaż nawet dorośli mogą być mile zaskoczeni.
     
    8+/10



    Komentarze

    Ten artykuł skomentowano 0 razy.
    Na stronie wyświetlanych jest 20 komentarzy na raz.




    Ten artykuł skomentowano 0 razy.
    Na stronie wyświetlanych jest 20 komentarzy na raz.


    Pseudonim
    E-mail
    Treść Dostępne tagi: [cytat][/cytat], [url=http://][/url]
    Przepisz poprawnie podane słowa mnustwo orkuw