Warning: Undefined array key "autologin" in /usr/home/peronczyk/domains/insimilion.pl/insimilion/twierdza/index.php on line 25 Recenzje • Galaktyka w ogniu (kontrrecenzja) • INSIMILION

    Recenzje » Książki Warhammer 40.000


    Galaktyka w ogniu (kontrrecenzja)

    Literatura » Recenzje » Recenzje » Książki Warhammer 40.000
    Autor: DarkFenrir
    Utworzono: 05.12.2012
    Aktualizacja: 19.04.2013


    Okładka Opis
    • Autor:
      Ben Counter
    • Tytuł oryginalny:
      Galaxy in flames
    • Tłumacz:
      Przemysław Bieliński
    • Rok wydania:
      2012
    • Wydawca:
      Fabryka Słów
    • ISBN:
      978-83-7574-627-3

    Idea Wielkiej Krucjaty od samego początku zakładała zjednoczenie ludzkości rozsianej po całym wszechświecie pod jednym sztandarem Imperium i jednoczesnej całkowitej eksterminacji obcych gatunków. Zadanie poprowadzenia żołnierzy i Astartes do zwycięstwa nad xenosami zostało powierzone Horusowi, mianowanemu przez Imperatora Mistrzem Wojny.
     
    Każdy z tomów "Herezji Horusa" jak dotąd stworzony został przez innego autora – wyraźne zmiany w całej historii widać także w "Galaktyce w ogniu", trzecim tomie cyklu i jednoczesnym "zakończeniu" wstępu do wydarzeń, jakie ogarną swoim zasięgiem praktycznie całe znane uniwersum. Chociaż historiaopowiedzianaw recenzowanym tomie wymusiłana pisarzu wiele ze wspomnianych wyżej zmian, to i tak podczas lektury ujawniają się kolejne modyfikacje – jak na przykład zupełnie odmienne (skupienie na nich mniejszej uwagi i jednoczesne powierzenie im dużo większej roli w całości) niż do tej pory podejście do wątku Upamiętniaczy, cywilnych kronikarzy towarzyszących flocie.
     
    Całość cechuje duża doza dynamiczności i nieprzewidywalności – faza konfliktu, w którą weszła XVII ekspedycja, sprawia, że nie można ufać praktycznie nikomu. Najlepszym tego zobrazowaniem jest metaforyczne wbicie noża w plecy już w połowie historii – ruch ten zapoczątkuje wielką batalię, jaka rozegra się na powierzchni planety, a ta będzie źródłem kolejnych zaskakujących zwrotów akcji. Jeśli ktoś czuł niedosyt po "Fałszywych bogach", to "Galaktyka w ogniu" powinna dostarczyć mu aż nadto wrażeń.
     
    Inne dwa elementy, które znalazły się w trzecim tomie cyklu w większym stopniu, niż miało to miejsce poprzednio, to odpowiednio militaria i mistycyzm. Te pierwsze ukazane zostały szczególnie dobrze podczas długiej, rozciągniętej w czasie scenie finałowej – tak naprawdę po raz pierwszy mamy tutaj okazję ujrzeć Astartes w pełni swoich możliwości bojowych, w walce przeciwko równym sobie, nie zaś słabszym, niejednokrotnie gorzej opancerzonymbuntownikom. Mistycyzmem zaś został naszpikowany wspomniany wcześniej wątek Upamiętniaczy – chociaż ze względu na jego rozmiary w stosunku do całej powieści ciężko mówić, by był on dobrze zauważalny.
     
    Zauważalna jednak jest ewolucja, jaką przeszli zarówno bohaterowie, jak i otaczający ich świat. Wraz z wydarzeniami opowiedzianymi w "Fałszywych bogach" znikła gdzieś otoczka, która kazała patrzyć wszystkim na otaczający świat jako obiekt do chwalebnego przebudowania na nowo. W jej miejscu pojawił się czysty, ludzki strach przed przyszłością – "Galaktykę w ogniu" cechuje zdecydowanie dużo większa przyziemność i mroczność wydarzeń. Bohaterowie także różnią się od tych, jakich poznaliśmy na samym początku historii – ich wewnętrzne „ja”zaczyna toczyć rak niezdecydowania; zastanawiają się nad tym, czego uczestnikami mimowolnie się stali, nie wykonująślepo rozkazów, jak miało to niegdyś miejsce.
     
    "Galaktyka w ogniu" wywraca do góry nogami wszystko, co zbudowali dwaj poprzedni autorzy w "Czasie Horusa" i "Fałszywych bogach" – Ben Counter brutalnie zdziera ze świata Warhammera 40,000 łagodną, wręcz delikatną otoczkę, jaką ten cechował się do tej pory i ukazuje brud wojny w pełnym jegospektrum. Po lekturze zostaje jednak potężny niedosyt i chęć poznania dalszych losów XVII Ekspedycji – w tym aspekcie "Galaktyka w ogniu" jest jak prawdziwy narkotyk.

    Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego dziękujemy:



    Komentarze

    Ten artykuł skomentowano 0 razy.
    Na stronie wyświetlanych jest 20 komentarzy na raz.




    Ten artykuł skomentowano 0 razy.
    Na stronie wyświetlanych jest 20 komentarzy na raz.


    Pseudonim
    E-mail
    Treść Dostępne tagi: [cytat][/cytat], [url=http://][/url]
    Przepisz poprawnie podane słowa mnustwo orkuw