Recenzje » Książki z Zapomnianych Krain


  Legenda Drizzta Księga I: Ojczyzna

  Literatura » Recenzje » Recenzje » Książki z Zapomnianych Krain
  Autor: Shar
  Utworzono: 03.01.2009
  Aktualizacja: 08.11.2012


  Okładka Opis
  • Autor:
   R.A. Salvatore
  • Tytuł Oryginału:
   Homeland: The Legend of Drizzt, Book 1
  • Tłumacz
   Piotr Kucharski i Tomasz Malski
  • Rok wydania:
   2006
  • Wydawca:
   ISA
  • ISBN:
   83-7418-100-1

  Ojczyzna" R.A. Salvatore'a jest pierwszym tomem rozpoczynającym serię powieści o niezwykłym mrocznym elfie Drizzt'cie Do'Urdenie.

  "Pozycja to droga Lloth, ambicja, która pielęgnuje, by zwiększyć chaos, by utrzymać jej drowie "dzieci" na wyznaczonymdla nich kursie samozadowolenia.
  - Drizzt Do'Urden"

  W krainie zwanej Podmrokiem, czyli sieci tuneli i jaskiń rozmieszczonych pod całym Faerunem, istnieje społeczeństwo bezlitosnych i okrutnych stworzeń. Ich skóra, tak jak serca, jest w kolorze smoły, natomiast oczy, które nigdy nie widziały światła, mają odcień czerwieni. W jednym z ich miast, Menzoberranzan, w dniu bitwy między domami Do'Urden i DeVir na świat przychodzi młody, lawendowooki drow Drizzt. Przeznaczeniem Trzeciego Syna miało być poświęcenie go Lloth, jednak zostaje nieświadomie uratowany przez starszego brata, Drugiego Syna, Dinina. Chłopiec zostaje przyjęty do rodziny i wychowywany zgodnie z zasadami życia w społeczeństwie mrocznych elfów. W końcu następuje przełom, dzięki Zaknafeinowi zostaje odkryta wrodzona zaleta młodego drowa, oburęczność. Sprawia to, że trafia pod opiekę fechmistrza Domu Do'Urden. Pod jego czujnym okiem i z przyjacielskim wsparciem Drizzt w niesamowicie szybkim tempie uczy się władać dwoma sejmiratami. Staje się coraz potężniejszy, co nie wszystkim się podoba.

  Drizzt całe życie czuł się inny, wiedział, że nie pasuje do tego społeczeństwa, wiedział o tym i Zak, jego ojciec, przyjaciel i nauczyciel. Lecz odmienność młodego drowa sprowadziła na rodzinę gniew Pajęczej Królowej. Wina musiała zostać odkupiona. Zrozumiał, że aby być naprawdę szczęśliwym, musi uciec z tego miasta.

  "Ojczyzna" w niezwykły sposób wprowadza nas w realia świata drowów. Szczegółowo ukazuje niezwykłą kulturę, hierarchię oraz zasady mrocznych elfów. Historia Drizzta przeplata się z wątkami na temat życia pozostałych członków Domu Do'Urden oraz innymi mieszkańcami Menzoberranzan. Spiski, morderstwa, wojny, towarzyszą nam na każdym kroku podczas lektury. Ogólnie książkę czyta się bardzo lekko i przyjemnie. Z zaciekawieniem przewracamy kolejne strony, z niedowierzaniem poznajemy coraz to bardziej niespodziewane zwroty akcji. Zastanawiamy się, po której stronie konfliktu byśmy stanęli. Czy opłaca się łamać z góry określone reguły? Czy warto podążać za głosem serca, wiedząc, że nasze marzenia są niemal nieosiągalne? Jednak z drugiej strony Drizzt jest za bardzo wyidealizowany. Przy takim nacisku społeczeństwa udało mu się oddzielić dobro od zła i podążać wyznaczoną sobie ścieżką. Również jego umiejętności fizyczne są potężne, nawet jak na standardy drowów, nad przeciętne. Według mnie Drizzt jest postacią przerysowaną i zbytnio podciągniętą pod stereotypy amerykańskich bohaterów. Na szczęście szczegóły te nie są to bardzo rażące, a książka jest miłą lekturą. Serdecznie polecam.
  Komentarze

  Ten artykuł skomentowano 6 razy.
  Na stronie wyświetlanych jest 20 komentarzy na raz.


  Idrial
   

  Wędrowiec
  Temat: Słów kilka o recenzji
  Dodany: 06.01.2009 o 10:06  

  Recenzja rzeczowa i konkretna, przyjemnie się ją czyta. Może tylko w niektórych miejscach zbędne spoilerowanie fabuły. Ale może się czepiam :)
  Co do końcowego zarzutu: każdy bohater twórczości fantasy jest tak właściwie ponadprzeciętnym herosem i Drizzt nie jest tu wyjątkiem. W końcu nie po to powstała taka literatura, by czytać o pastuchach czy wytrząsaczach gnoju.

    
   

  Radna | Komentarzy: 125
  Temat: Heh z kolei niektórzy się c...
  Dodany: 06.05.2009 o 12:59  

  Heh z kolei niektórzy się czepiają jak nie jest:D
  Tak ale mimo wszytko jak dla mnie jest aż za bardzo słodki. Ale to jest moje skromne zdanie i nie każdy musi się z nim zgadzać:)
  dziękuje za komentarz ^^

   

  Mieszkaniec | Komentarzy: 5
  Temat: Uwielbiam te ksaizki
  Dodany: 17.07.2009 o 8:17  

  Jestem w twierdzy od niedawna, wlasnie zastanawialem sie ksiazki FR znajde tu i prosze :)

    
   

  Radna | Komentarzy: 125
  Temat: hehe ciesze się ze się przy...
  Dodany: 30.07.2009 o 15:59  

  hehe ciesze się ze się przydało:) za niedługo powinnam wrzucić recenzje drugiego tomu:)

  Guenhwyvar
   

  Wędrowiec
  Temat: Blog o Drizzcie
  Dodany: 04.08.2009 o 14:46  

  Chcesz dowiedzieć się więcej o Drizzcie? Wejdź na mojego bloga a poznasz rozbudowaną historię mrocznego elfa śladem treści książek R.A. Salvatore :)

  http://guenhvywar.blog.interia.pl/

   

  Mieszkaniec | Komentarzy: 4
  Temat: Mam zamiar sobie to kupić s...
  Dodany: 11.07.2010 o 22:02  

  Mam zamiar sobie to kupić sprawdzić czy na prawdę jest taka świetna.  Ten artykuł skomentowano 6 razy.
  Na stronie wyświetlanych jest 20 komentarzy na raz.


  Pseudonim
  E-mail
  Treść Dostępne tagi: [cytat][/cytat], [url=http://][/url]
  Przepisz poprawnie podane słowa mnustwo orkuw