Recenzje


  Wojny Świata Wynurzonego Tom I: Sekta Zabójców

  Literatura » Recenzje » Recenzje
  Autor: Erador
  Utworzono: 12.02.2010
  Aktualizacja: 06.09.2011


  Okładka Opis
  • Autor:
   Licia Troisi
  • Tytuł oryginału:
   Le guerre del Mondo Emerso. I La Setta degli Assassini
  • Tłumaczenie:
   Zuzanna Umer
  • Rok wydania:
   2008
  • Wydawca:
   Videograf II
  • ISBN:
   978-83-7183-582-7

  "Sekta Zabójców" Licii Troisi to pierwszy z trzech tomów "Wojen Świata Wynurzonego", trylogii opowiadającej o losach młodej złodziejki Dubhe. Bohaterka zostaje rzucona w wir wydarzeń, które ją przerastają, jednak nie może się poddać - inaczej straci swoje człowieczeństwo.

  Dubhe, siedemnastoletnia dziewczyna, jest Dzieckiem Śmierci. W wieku ośmiu lat, w czasie zabawy przez niefortunny wypadek zabiła swojego starszego kolegę. Została wygnana z wioski, skazana na życie bez rodziny, z dala od innych. Po długiej tułaczce i ucieczce z jedynego względnie bezpiecznego miejsca, obozu żołnierzy, spotyka Mistrza – swego przyszłego nauczyciela. To on uczy ją o otaczającym ich świecie, o ludziach i Krainach. Pod jego czujnym okiem przechodzi trening mordercy, stając się w pełni wyszkoloną maszyną do zabijania. Dowiaduje się też o Gildii – straszliwej organizacji zrzeszającej najwyśmienitszych skrytobójców Świata Wynurzonego, do której w przeszłości należał Mistrz. Po kilku latach treningu i ucieczki Dubhe musi stawić czoła chcącej ją poświęcić sekcie. Nałożona zostaje na nią okropna klątwa: gdy dziewczyna wyczuje zapach krwi, opętuję ją Bestia – siła każąca jej zabijać wszystkich dookoła i masakrować ich zwłoki. Przekleństwo może zdjąć tylko przywódca Gildii.

  "Sektę Zabójców" można nazwać powiewem świeżości wśród książek fantasy. To jedna z nielicznych opowieści, gdzie główna bohaterka zajmuje się złodziejstwem, a jej celem nie jest ratowanie świata, a ocalenie własnej skóry. Ciekawym doświadczeniem może być także bliski "kontakt" z uczuciami dziewczyny, która musi dołączyć do Gildii odpowiedzialnej za utratę jej mentora i przyjaciela; zmuszającej do mordowania mimo złożonej przez nią przysięgi.

  Autorka chce, aby czytelnik wczuł się w sytuację bohaterki, a nawet by miał wyrzuty sumienia za jej występki. I to się udaje! Podczas czytania tej książki niejednokrotnie musiałem przerwać, by zastanowić się nad tym, co ja bym zrobił na miejscu Dubhe. Był i moment, kiedy, choć jestem zagorzałym fanem opowieści fantasy i "widziałem" w nich wiele śmierci ulubionych bohaterów, miałem łzy w oczach.

  Styl pisania Licii Troisi nie pozostawia wiele do życzenia – oprócz wspomnianego wyżej świetnego opisywania uczuć, autorka bardzo dobrze przedstawia wygląd miejsc oraz sceny walki. Te ostatnie nie są może na miarę R.A. Salvatore’a, ale czytelnikowi nastawionemu na lekturę mniej epicką od "Legendy Drizzta" powinny wystarczyć. Co kilka rozdziałów można przeczytać "Przeszłość", czyli opowieści o dzieciństwie Dubhe, od pierwszego zabójstwa aż po początek historii opisanej w książce.

  Aby jednak za bardzo nie słodzić, należy też wspomnieć o wadach. W książce występuje wiele powtórzeń - autorka dość często opisuje przekleństwo Dubhe, zmieniając jedynie słowa. Drugim, ważniejszym mankamentem, są postacie. Oprócz głównej bohaterki niewiele jest takich, które będą towarzyszyły nam przez większość opowieści. Do tego są one bezbarwne, przewidywalne i wszystkie wydają się być takie same. Takich, o których czyta się z prawdziwą przyjemnością, jest jak na lekarstwo.

  Podsumowując – "Sekta Zabójców" jest książką godną polecenia tak młodszym, jak i starszym odbiorcom. Utwór czyta się łatwo i przyjemnie, można powiedzieć, iż kartki same się przewracają. Nie pozostaje mi więc nic innego, jak tylko jeszcze raz zachęcić wszystkich do zakupu.
  Komentarze

  Ten artykuł skomentowano 3 razy.
  Na stronie wyświetlanych jest 20 komentarzy na raz.


  Sebo250
   

  Wędrowiec
  Temat: Czytałem i jestes bardzo za...
  Dodany: 13.02.2010 o 0:02  

  Czytałem i jestes bardzo zadowolony, cała trylogia jest dobra, ktora az chce sie czytac po ciezkim dniu. Niedlugo zostana wydane 2 tomy Kronik Świata Wynurzonego, moze jakis news z tej okazji?

    
   

  Obywatel Insimilionu | Komentarzy: 38
  Temat: Aż 2 tomy? Na stronie Empik...
  Dodany: 13.02.2010 o 8:43  

  Aż 2 tomy? Na stronie Empika jest tylko jeden, premiera będzie 23 lutego, jeśli dobrze pamiętam. Szkoda, że dopiero teraz w Polsce będzie ta trylogia wydana - we Włoszech była przed Wojnami. Czytałem też, że jest nawet film na podstawie Kronik, ale nie mogłem znaleźć żadnej stronki, z której można by pobrać.
  Edit: Rzeczywiście, mój błąd. "Nihal z Krainy Wiatru" wychodzi 23 lutego, "Misja Sennara" w marcu, a "Talizman Mocy" w kwietniu. Ech, kusi mnie, żeby zamówić już pierwszą część, ale wiem, że i tak narazie nie znajdę czasu na przeczytanie i opisanie...

  50majaxd
   

  Wędrowiec
  Temat: niestety nie czytalam tej t...
  Dodany: 12.09.2010 o 20:01  

  niestety nie czytalam tej trylogi, ale zato czytalam KRONIKI SWIATA WYNURZONEGO, bardzo fajne polecam!  Ten artykuł skomentowano 3 razy.
  Na stronie wyświetlanych jest 20 komentarzy na raz.


  Pseudonim
  E-mail
  Treść Dostępne tagi: [cytat][/cytat], [url=http://][/url]
  Przepisz poprawnie podane słowa mnustwo orkuw