Warning: Undefined array key "autologin" in /usr/home/peronczyk/domains/insimilion.pl/insimilion/twierdza/index.php on line 25 World of Warcraft • Talenty - wprowadzenie • INSIMILION

    World of Warcraft


    Talenty - wprowadzenie

    Działy gier » World of Warcraft » Opisy
    Autor: Drekorig
    Utworzono: 18.08.2006
    Aktualizacja: 04.08.2008

    Personalizacja prowadzonej postaci jest tym, co odróżnia od siebie poszczególnych przedstawicieli tej samej klasy. Do tego celu służą właśnie tzw. drzewka umiejętności, vel drzewka talentów. W momencie osiągnięcia 10 poziomu, postać otrzymuje możliwość przydzielania punktów na wybrane talenty, różne dla każdej klasy. Po każdym awansie otrzymuje się jeden punkt. Każda klasa ma trzy różne drzewka talentów, obrazujące trzy dziedziny zaklęć, lub umiejętności, którymi dysponuje.
    Na maksymalnym, 70 poziomie, postać może mieć łącznie przeznaczonych 61 punktów na talenty. Nie można jednak, tak po prostu, wybrać sobie dowolnej umiejętności z dowolnego drzewka. Jak sama nazwa wskazuje, talenty w drzewkach układają się jeden nad drugim i wykupienie sobie jednej umiejętności może mieć wymaganie w postaci odpowiedniej ilości punktów już przeznaczonych na talenty z danego drzewka. Na początku punkty można przeznaczać tylko na talenty z pierwszego rzędu (oryg. tier). Po przeznaczeniu minimum 5 punktów na talenty w jednym drzewku, możemy zacząć wykupywać umiejętności z rzędu drugiego tego drzewka (ale nie z innych - dopóki tam też nie przeznaczymy odpowiedniej ilości punktów). Z każdym rzędem zwiększa się wymagana liczba już posiadanych talentów. Tzw. ostateczny talent (oryg. ultimate) w drzewku, wymaga przeznaczenia aż 40 punktów w tym samym rozgałęzieniu, co powoduje niemożność posiadania więcej niż jednego ostatecznego talentu (po przeznaczeniu 41 punktów na jedno drzewko, pozostaje ci tylko 20...). Dlatego też gracze powinni gruntownie przemyśleć przyszły rozkład swoich talentów, zanim zaczną przydzielać punkty. Raz podjętego wyboru nie można już odwrócić. Ostateczną możliwością może być udanie się do swojego trenera i "wyczyszczenie" swoich talentów - można wtedy wykupić je wszystkie od nowa. Taki zabieg jednak kosztuje... A z każdym jego użyciem koszt się zwiększa.
    Każda klasa postaci dysponuje trzema odmiennymi drzewkami talentów. Możesz skoncentrować się tylko na jednym drzewku, bądź porozrzucać punkty po wszystkich trzech. Weź pod uwagę jednak, że rozdzielanie swoich talentów pomiędzy drzewka uniemożliwi ci osiągnięcie pełnej biegłości w jednej dziedzinie. Najbardziej popularnym układem talentów jest przeznaczenie 41 (lub nawet więcej) punktów w jedno drzewko, rozdzielając resztę na podstawowe umiejętności w dwóch pozostałych, lub w miarę równomierne skoncentrowanie się na dwóch drzewkach (wprawdzie powstrzymuje to przed zdobyciem talentu ostatecznego, ale zapewnia pewną wszechstronność). Wiele zmiennych zależy od charakteru klasy (czy hybryda, czy też może nie). Nie będę tu opisywał dokładnie każdego talentu, ale pokrótce określę każde drzewko (pozostawię angielskie nazwy - tłumaczenie mogłoby tylko niepotrzebnie namieszać):

    Druid: Balance, Feral, Restoration
    Balance - specjalizacja w czarach stricte ofensywnych. Poszczególne talenty zwiększają obrażenia, bądź zmniejszają koszt many prawie wszystkich czarów ofensywnych druida. Po przeznaczeniu odpowiednio dużej ilości punktów, druid moż nauczyć się przybierać formę Moonkina, w której zwiększy potencjał bojowy zarówno swój, jak i sprzymierzeńców, ale pozbawi się pewnych umiejętności.
    Feral combat - specjalizacja w umiejętnościach druida z zakresu zmiany kształtu. Talenty zwiększają skuteczność druida, gdy zamieniony jest w niedźwiedzia i panterę (dając mu odpowiednio umiejętności upodabniające go do wojownika i łotrzyka). Dobrze wyszkoleni „feral druids” na wysokich poziomach mogą nawet zastąpić wojowników w roli tanka!
    Restoration - specjalizacja w czarach leczących. Zwiększa skuteczność leczenia i czarowania w ogóle - np. przyspiesza regenerację many. Tzw. restoration druids są właściwie jedyną porządną alternatywą dla kapłanów. Po przeznaczeniu dużej ilości punktów, druid może zamienić się w drzewca, znacznie zwiększając potencjał zaklęć leczących siebie i sprzymierzeńców.

    Hunter: Beastmastery, Marksmanship, Survival
    Beastmastery - zwiększenie potęgi swojego zwierzęcego towarzysza. Poszczególne talenty mogą zwiększyć punkty wytrzymałości, pancerz i siłę ataku pupilów. Wzmacniają też zaklęcia i umiejętności związane z domeną zwierząt np. "aspekty" - działające stale na huntera buffy. Najbardziej popularne drzewko wśród levelujących łowców.
    Marksmanship - po prostu strzelectwo, zwiększenie umiejętności łowcy przy prowadzeniu ostrzału z łuków, kusz lub strzelb. Dodaje bonusy do obrażeń, szansy na trafienie krytyczne i skuteczności specjalnych ataków dystansowych.
    Survival - czyli wszystko to, czego nie ma w dwóch powyższych: ulepszenia pułapek zastawianych przez łowcę, jego umiejętności walki (niekoniecznie wręcz) oraz generalnie umiejętności przetrwania w ciężkich sytuacjach.

    Mage: Arcane, Fire, Frost
    Arcane – tzw. “three minute mages”. Drzewko Arcane jest najmniej popularne, gdyż zaklęcia z tej szkoły mają tendencję do pożerania nieprawdopodobnych ilości many, nie dając właściwie nic w zamian. Jednakże, przy użyciu specjalnych umiejętności (których cooldown wynosi ok. 3 minut), arkanista może zmieść z powierzchni Azeroth każdego. Mniej więcej raz na trzy minuty.
    Fire – zaklęcia ognia charakteryzują się największym potencjałem destrukcyjnym, ale nic ponad to. Jednak wciąż jest to najpopularniejsze drzewko dla levelujących magów, ze względu na dużą chodliwość zaklęć ognia w praktycznie każdej sytuacji.
    Frost – niegdyś, specjalizacja niemalże konieczna dla rajdującego maga, ze względu na naturę większości dungeonów. Teraz, cień swojej dawnej chwały, używany tylko z sentymentu lub niemałej, finezyjnej skuteczności w PvP. Zaklęcia mrozu mają najmniejszy potencjał, jeśli chodzi o zadawane obrażenia, ale często oferują wiele miłych dodatkowych efektów, takich jak spowolnienie itp.

    Paladin: Holy, Protection, Retribution
    Holy - wszystko, co paladyn powinien mieć, jeśli chce sprawnie leczyć. Ten talent powoduje zwiększenie skuteczności czarów leczących pod każdym możliwym względem. Tzw. Holy paladins mogą w drużynie pełnić rolę uzdrowicieli, ale nigdy nie osiągną takiej sprawności w leczeniu, jak kapłani.
    Protection - specjalizacja w defensywnych umiejętnościach, korzystaniu z tarczy oraz jednoręcznej broni. Zdolni "Protection paladins" mogą przejąć rolę tanka w drużynie.
    Retribution - zrobienie wrogowi wszystkiego tego, co nieprzyjemne - zwane także damage-dealing. Ulepszenie umiejętności paladyńskich pod kątem ofensywy. Nie należy jednak zapominać, że paladyn jest klasą głownie defensywną i ilość zadawanych przez nich obrażeń będzie mizerna tak, czy inaczej. Specjalizacja w Retribution może ułatwić grę solo, jednak w perspektywie gry drużynowej, lub nawet raidów, spowoduje, że paladyn będzie bezużyteczny. Bo co z tego, że ładnie macha młotem, kiedy byle wojownik może machać dwa razy lepiej?

    Priest: Discipline, Holy, Shadow
    Discipline - ulepszenie buffów, czarów ochronnych oraz sprawności bojowej kapłana.
    Holy - analogiczne do drzewka paladyna, zwiększenie skuteczności zaklęć leczących. Kapłani wyszkoleni w tym drzewku są najwspanialszymi uzdrowicielami w grze.
    Shadow - wyszkolenie w tej dziedzinie doprowadzi postać do interesującej hybrydy czarownika i kapłana. Zaklęcia ze szkoły cienia z reguły zadają obrażenia, i to całkiem niemałe. „Shadowpriests” dobrzy w swoim fachu to prawdziwe maszyny do zabijania, z umiejętnością regeneracji życia i many siebie oraz swoich towarzyszy, są postrachem w PvP. Nie mają jednak większego zastosowania w raidach.

    Rogue: Assassination, Combat, Subtlety
    Assassination - jak sama nazwa wskazuje - uczynienie ukradkowych i zabójczych ataków łotrzyka jeszcze bardziej zabójczymi niż zwykle. Dodatkowo, zwiększenie skuteczności trucizn.
    Combat - dotyczy wszelkich umiejętności stricte bojowych - ataki, których nie trzeba stosować będąc w ukryciu, uniki, sprint, specjalizacje w poszczególnych rodzajach broni etc.
    Subtlety - dla łotrzyków lubujących się w pozostawaniu w ukryciu. Zmniejszenie "cooldown" dla poszczególnych umiejętności, zwiększenie szansy na krytyk, zmniejszenie szansy na zostanie odkrytym przy skradaniu się itp.

    Shaman: Elemental, Enhancement, Restoration
    Elemental - ulepsza szamańskie totemy oraz zaklęcia ofensywne. Ogólnie rzecz biorąc, dotyczy wszelkich czarów korzystających z energii żywiołów. Elementalista przyjmuje rolę damage-dealera w grupach, pozostając z tyłu i rzucając zaklęcia.
    Enhancement - zwiększenie skuteczności bojowej szamana. Dodaje bonusy do obrażeń, szans na blok za pomocą tarczy oraz bojowych zdolności czaropodobnych. Po zakupieniu odpowiednich talentów, szaman może nauczyć się korzystać z broni dwuręcznych, a nawet władać dwoma broniami naraz!
    Restoration - analogicznie do drzewka druida oraz drzewek Holy paladyna i kapłana - zwiększa skuteczność zaklęć leczących szamana. Podobnie jak paladyni i druidzi, szamani wyszkoleni w tej dziedzinie mogą pełnić rolę uzdrowiciela w drużynie, aczkolwiek brak im umiejętności konserwacji many w wypadku dłuższych starć.

    Warlock: Affliction, Demonology, Destruction
    Affliction - dotyczy wszelkich zaklęć wyrządzających nieprzyjemne efekty przeciwnikom. Chodzi tu o klątwy, "DoT-y" (Damage over Time), wysysanie życia i many z przeciwników itp.
    Demonology - podobne do drzewka "Beastmastery" łowcy - zwiększenie skuteczności demonicznego sługi warlocka. Ostateczny talent pozwala na przywołanie Felguarda – potężnego demona, służącego jako doskonały prywatny tank i damage-dealer przy okazji też.
    Destruction - dotyczy wszelkich zaklęć natychmiastowo wyrządzających szkody. Większość talentów odpowiada za zmniejszenie kosztu many, zwiększenie szansy na krytyczny efekt zaklęcia, czy zmniejszenie "cooldown".

    Warrior: Arms, Fury, Protection
    Arms - tzw. szara ścieżka. Talenty z tej szkoły ulepszają wojownika jako całokształt, zarówno pod względem ofensywy, jak i defensywy. Talenty obejmują m.in. zwiększenie zadawanych obrażeń, szansy na sparowanie ataku oraz konserwację punktów "szału" przy zmiennym stylu walki. Podstawowe drzewko dla hybryd i wojowników próbujących sił w PvP.
    Fury - obejmuje wszystko, co związane jest z punktami "szału" oraz ofensywnym stylem walki. Zwiększa skuteczność wielu umiejętności (zwłaszcza okrzyków bojowych) oraz zmniejsza ich koszt użycia. Zwiększa również obrażenia oraz szansę na trafienie krytyczne.
    Protection - dokładne przeciwieństwo Fury. Skupienie się na defensywnym stylu walki, zwiększenie szansy na blok oraz ilości zaabsorbowanych obrażeń, a także zwiększenie wartości pancerza wszystkich noszonych przedmiotów. Obejmuje też zdolności związane z pełnieniem roli tanka w drużynie.





    Komentarze

    Ten artykuł skomentowano 9 razy.
    Na stronie wyświetlanych jest 20 komentarzy na raz.


    Druids
     

    Wędrowiec
    Temat:
    Dodany: 09.10.2006 o 10:14  

    Jezeli ktos moze to poprosze o rozlozenie talentow dla Druida(Balance) tak zeby duze krytyki wchodziły ! :) Ths

    Silmoren
     

    Wędrowiec
    Temat:
    Dodany: 17.02.2008 o 14:31  

    Sorki Drekoring ale gó***no prawda co tam o Paldynie na Retribution piszesz. Ja mam strcte pala na Retribution, wszystkie punkty tam wsadzone i żaden wojownik mi nie podskoczy, a jak spróbuje to kończy jak cała reszta - w piachu.

    Przemkov
     

    Wędrowiec
    Temat:
    Dodany: 20.02.2008 o 20:21  

    która z walczących bezpośredni postaci jest najlepsza ?? pod względem fainych trików??

    Silmoren
     

    Wędrowiec
    Temat:
    Dodany: 20.02.2008 o 22:11  

    "Fajne triki" to chyba Rogue, ale jeśli chodzi o dobrego tłuko-łba to zawsze Pala, siął ataku wcale nie mniejsza niz u Woja, a ma aury wspierające drużynę i czary lecznicze. Więc jak znudzi Ci się granie samemu to z pewnością ktoś Cię zaprosi do party. Ale nie dociekam dalej, wybieraj zawsze klase, jaka Ci najbardziej pasuje, a nie ta która rzekomo jest najlepsza

    Czarny
     

    Wędrowiec
    Temat:
    Dodany: 16.06.2008 o 16:36  

    Jak rozdzielic talenty dla maga...specjalizujacego sie w magii ognia?

    Argon
     

    Wędrowiec
    Temat: Główną siłą pala szczerze m...
    Dodany: 05.01.2009 o 0:06  

    Główną siłą pala szczerze mówiąc jest tarcza, która uodparnia na wszelki damage... Bez tego pal retri w PvP solo nie zdziałałby specjalnie dużo. Ogólnie co do paladyna najlepszym rozwiązaniem na 70 jest dla niego holy, przynajmniej wg mnie. Co do najlepszej klasy meele to jak ktos potrafi grac nie ma to większej różnicy, rogue może i wiedzie czasami prym, ale jak się już go wykryje i nie da wpakować stuna to może nakichać. Warrior jest prostą klasą, ale przy dobrym rozdziale talentów i itemami przetrzyma nawet ze 2/3 albo i więcej osób, ilością hp i armorem kładzie sporo klas. Koniec końów każda klasa jest w czymś dobra a w czymś słaba, najlepiej samemu wszystko posprawdzać.

    Jasek
     

    Wędrowiec
    Temat: Simoren a gdzie caly czas j...
    Dodany: 29.07.2009 o 11:30  

    Simoren a gdzie caly czas jestes bo moze bojedynek zrobimy co ?bo ja w ogrimar a Argon rogue jest nawet niezly do zzarabiania kasy ja na realu najczesciej gram to raz t6 okradlem :)

    franekhorde
     

    Wędrowiec
    Temat: da mi kto linka jak ustawić...
    Dodany: 01.08.2009 o 22:13  

    da mi kto linka jak ustawić talent na 2rencznego warriora prosze

    Azzy
     

    Wędrowiec
    Temat: moze ktos powinienen to zak...
    Dodany: 31.08.2010 o 21:22  

    moze ktos powinienen to zaktualizowac bo jak przeczytalem ze arcane mag jest najmniej popularny to spadlem z krzesla ze smiechu



    Ten artykuł skomentowano 9 razy.
    Na stronie wyświetlanych jest 20 komentarzy na raz.


    Pseudonim
    E-mail
    Treść Dostępne tagi: [cytat][/cytat], [url=http://][/url]
    Przepisz poprawnie podane słowa mnustwo orkuw